Wniosek o odrzucenie ustawy został odrzucony, podobnie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senat przyjął natomiast 14 poprawek głosowanych łącznie.
Strona rządowa jest przeciwna istotnym zmianom do uzgodnionych, jak zapewnia, z Komisją Europejską rozwiązań wdrażających tzw. kamienie milowe, które mają odblokować wypłaty funduszy z KPO.
Senat w jednej z poprawek nie zgadza się na przeniesienie sędziowskich dyscyplinarek i testów niezależności do NSA, i chce je przekazać Izbie Karnej Sądu Najwyższego, z zastrzeżeniem aby w tych sprawach orzekali wyłącznie sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem, czyli z tzw. starego nadania. Co więcej senatorowie chcą, by ta Izba zajmowała się dyscyplinarkami innych profesji prawniczych i wolnych zawodów. W konsekwencji chce likwidacji działającej od pół roku Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Kolejna poprawka przewiduje unieważnienie z mocy ustawy wszystkich orzeczeń zlikwidowanej wcześniej Izby Dyscyplinarnej SN.
Choć pisowska wersja noweli rozszerza inicjowanie testu niezależności sędziów (w praktyce chodzi głównie o nowych), aby mogły to czynić nie tylko strony postępowania, ale także skład sędziowski, to Senat rozszerza to uprawnienie także na pojedyńczego sędziego, co więcej mniejszą wagę przy tej ocenie przykłada do okoliczności konkretnej sprawy.