Prof. Rzepliński o buncie w TK: Przyłębska powinna odejść

Zaplątali się we własne sieci, a Julia Przyłębska powinna zrezygnować z bycia sędzią Trybunału Konstytucyjnego – tak pismo sześciu członków TK, którzy nie uznają Przyłębskiej za prezesa, ocenia prof. Andrzej Rzepliński, który kierował TK do 2015 r.

Publikacja: 05.01.2023 12:45

Były prezes TK Andrzej Rzepliński

Były prezes TK Andrzej Rzepliński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

- To sytuacja unikalna w Europie, ale my już od dłuższego czasu mamy prawną anarchię – mówi prof. Rzepliński, który w latach 2010-16 kierował TK, a jego następczynią została Julia Przyłębska. – Trzeba powrócić do tego, co stanowi konstytucja i ustawy o TK. Zgromadzenie powinno wyłonić kandydatów, a osoba będąca strażnikiem konstytucji – powołać prezesa - dodał.

Uważa on, że pismo sześciu sędziów TK, którzy uznali, że kadencja prezesowska Julii Przyłębskiej dobiegła końca, to „zaplątanie się we własne sieci”. – W ramach systematycznego niszczenia Trybunału uchwalili kolejną ustawę naprawczą i zaplątali się z terminami. Uchwalili, że wyganiają z TK prezesa i wiceprezesa, czyli mnie i prof. Stanisława Biernata. Gdy to upadło, była kolejna ustawa, która określa długość mandatu prezesa Trybunału.

Czytaj więcej

Andrzej Duda o buncie w TK: Gospodarzem tej sprawy jest Trybunał

- W kolejnej ustawie naprawczej uchwalili urząd nieznany konstytucji – p.o. prezesa. Bez żadnego trybu i z lekceważeniem postępowania legislacyjnego. I Pani Julia została zawieziona do pałacu prezydenckiego i ten, który stoi na straży konstytucji, zaprzysiągł p. Przyłębską jako kogoś, kto pełni obowiązki prezesa Trybunału – a została zaprzysiężona jako prezes. Gdyby się trzymali prawa chociaż jak pijany słupa, to powinni uznać, że jej kadencja – przy założeniu, że minimum elegancji wymaga zachowania szacunku - dobiegła końca – mówi Rzeczpospolitej b. prezes TK.

Jego zdaniem Julia Przyłębska niszczyła urząd prezesa TK. - Nie wiem, czy z własnej woli, czy inspirowana z zewnątrz – dodał.

Prof. Rzepliński uważa, że na następcę Julii Przyłębskiej jest już „naznaczony” Bohdan Święczkowski. – Właśnie on, człowiek, który był szefem tajnej policji, prokuratorów, jak ruski car, wysyłał na rubieże kraju. I on teraz gra rolę dysydenta wobec pani Przyłębskiej, a na koniec będzie nagrodzony. To jest ostateczny demontaż jakiejkolwiek wiarygodności TK. Najlepiej gdyby i pani Przyłębska, i wszyscy powołani do Trybunału na zajęte miejsca, złożyli rezygnację – kończy b. prezes TK. 

Czytaj więcej

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. Jest reakcja Julii Przyłębskiej

W środę wieczorem Rzeczpospolita ujawniła, że ci sędziowie oczekują zwołania Zgromadzenia Ogólnego, by wyłonić nowe kandydatury, z których prezydent Andrzej Duda miałby wskazać nowego prezesa Trybunału. 

Pisma są dwa. Pierwsze, do Julii Przyłębskiej podpisali: Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński i Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bohdan Święczkowski. Drugie, do prezydenta, którego zawiadomiono o inicjatywie sześciu członków TK, podpisał sędzia Stelina.

Czytaj więcej

Szóstka sędziów TK nie uznaje Julii Przyłębskiej za prezesa i chce wyboru nowego
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku