Wiesław Kozielewicz, Marek Dobrowolski i Maria Szczepaniec – taką trójkę wytypowało na prezesa zgromadzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Czytaj więcej
Wiesław Kozielewicz, Marek Dobrowolski i Maria Szczepaniec – taką trójkę wytypowało na prezesa zg...
Na zgromadzeniu obecnych było siedmioro sędziów z jedenastu orzekających w tej Izbie, która zastąpiła zlikwidowaną Izbę Dyscyplinarną. A ponieważ było to już drugie zgromadzenie wyborcze (w pierwszym brakowało kworum), wystarczyła obecność połowy sędziów IOZ.
Podczas wyborze kandydatów najwięcej głosów padło na sędziego Kozielewicza, który ma najdłuższy staż sędziowski w tym gronie i jest szczególnie w sprawach dyscyplinarnych bardzo doświadczony. Jest też autorem publikacji „Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy”. W okresie przejściowym pełnił obowiązki szefa przejściowej piątki sędziów orzekającej w najpilniejszych sprawach dyscyplinarnych w SN. Jako jeden z nielicznych ze starych sędziów uważa, że głośna uchwała trzech starych" izb SN kwestionująca status nowych sędziów, do której zgłosił zdaniu odrębne po wyroku TK nie ma mocy prawnej.
Biogram
Wiesław Kozielewicz
Sędzia od 1983 r. w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, w Sądzie Wojewódzkim w Zamościu i Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, a od 1999 r. sędzia Sądu Najwyższego. Autor publikacji „Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy”. W latach 2019–2020 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, przez kilka miesięcy p.o. prezesa Izby Karnej SN, a teraz przewodniczący przejściowej piątki sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.
W zdaniu odrębnym do uchwały trzech izb SN wskazał, że prawne podważanie prezydenckich nominacji sędziowskich jest możliwe tylko, jeśli podczas oceny kandydata przez KRS doszłoby do popełnienia przestępstwa ustalonego prawomocnie lub prezydencka nominacja uznana byłaby za delikt konstytucyjny, za który prezydent zostałby skazany przez Trybunał Stanu.