Sędziowie wykluczeni za udzielenie poparcia do nowej KRS

Śląski oddział stowarzyszenia "Iustitia" wykluczył ze swojego grona troje sędziów, którzy złożyli swoje podpisy na listach poparcia kandydatów starających się o wybór do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Publikacja: 14.03.2022 14:17

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku grudnia ogłosiła nabór do Krajowej Rady Sądownictwa w nowej kadencji.

O nową kadencję w Krajowej Radzie Sądownictwa ubiega się 19 sędziów, w tym niemal wszyscy dotychczasowi jej członkowie. Wyjątkiem jest sędzia Jędrzej Kondek.

Podpisy zebrał także sędzia Łukasz Piebiak, b. wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny przed laty za sądownictwo. Także jego następczyni, sędzia Anna Dalkowska (dziś w Naczelnym Sądzie Administracyjnym), chciałaby dostać się do Krajowej Rady Sądownictwa. Na uczestnictwo w Radzie mają ochotę także warszawski sędzia Stanisław Zdun (SO w Warszawie); sędzia Krystyna Morawa-Fryźlewicz z Sądu Rejonowego w Nowym Targu oraz Ewa Cisowska-Sakrajda z WSA w Łodzi. Swoją listę poparcia do Sejmu przesłała też sędzia Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Czytaj więcej

Stara Krajowa Rada Sądownictwa się pożegnała, nowej na razie nie ma

W ubiegły czwartek zebranie członków Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Katowicach podjęło decyzję o wykluczeniu ze stowarzyszenia: Grzegorza Jamroza, Małgorzaty Kluszczyńskiej i Mariusza Kucharczyka w związku z tym, że złożyli swoje podpisy na listach poparcia kandydatów starających się o wybór do neo-KRS.

Jak czytamy w podjętej uchwale, "Zebranie Członków Śląskiego Oddziału Iustitii w Katowicach potępia zachowanie sędziów składających podpisy na listach poparcia kandydatów do neo-KRS w 2022, będących członkami Oddziału Śląskiego tj. Grzegorza Jamroza, Małgorzaty Kluszczyńskiej, Mariusza Kucharczyka oraz byłego członka oddziału Adama Kanafka, a także sędziów kandydujących do neo-KRS".

Kandydatury do KRS mogło zgłosić co najmniej 2 tys. dorosłych obywateli, a także 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku – każdy mógł poprzeć tylko jednego sędziego. Kandydaci szukali poparcia głównie u innych sędziów. 

Listy sędziów-kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa są sprawdzane w Sejmie. Coraz więcej już zweryfikowanych list pojawia się na stronach internetowych Sejmu. Posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz głosowanie jest możliwe po zakończeniu prowadzonej właśnie weryfikacji podpisów sędziów.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku grudnia ogłosiła nabór do Krajowej Rady Sądownictwa w nowej kadencji.

O nową kadencję w Krajowej Radzie Sądownictwa ubiega się 19 sędziów, w tym niemal wszyscy dotychczasowi jej członkowie. Wyjątkiem jest sędzia Jędrzej Kondek.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty