Reklama
Rozwiń

Ustawa naprawcza o Trybunale na ostatniej prostej

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, zaproponowały Senatowi kilkanaście poprawek. Istotne są tylko autorstwa PiS.

Aktualizacja: 19.07.2016 19:23 Publikacja: 19.07.2016 18:26

Ustawa naprawcza o Trybunale na ostatniej prostej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Poprawki zawierają kolejne ustępstwa PiS, ale opozycji i środowisk prawniczych nie satysfakcjonują. Projekt opiera się na starej ustawie o TK z 1997 r. i PiS argumentuje, że są to przepisy sprawdzone w praktyce, choć z wieloma istotnymi zmianami, z których części PiS w trakcie prac ustawodawczych rezygnował. W stosunku do sejmowej wersji ustąpił, czego zresztą domagała się PO, z przyznania prezydentowi prawa występowania o wyznaczenie terminu rozprawy z pominięciem kolejności wpływu (dodajmy, że ta sporna kolejka dotyczy najbardziej politycznych spraw). Za to prezes TK będzie mógł z tej kolejki wyjąć np. sprawy dotyczące praw obywatela czy bezpieczeństwa państwa. Po drugie, i tu też PiS był zgodny z PO, zrezygnował z wyposażenia prezydenta w prawo zawetowania usunięcia dyscyplinarnego sędziego z TK. Opozycja widziała w tym ingerencję władzy wykonawczej w sądowniczą, choć nie brak było argumentów, że to narzędzie stanowiłoby dodatkową ochronę dla sędziego, który np. naraził się kolegom w TK.

Po trzecie, PiS ograniczył nieco rolę prezydenta w wyborze prezesa i wiceprezesa TK. Prezydent będzie powoływać ich spośród trzech kandydatów przedstawionych mu przez zgromadzenie sędziów TK.

Reszta z kilkunastu zaproponowanych poprawek ma charakter raczej redakcyjny.

PiS odrzucił natomiast poprawki PO, aby środowiska prawnicze mogły wyłaniać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego i aby jak przez lata pełny skład TK liczył dziewięciu sędziów, a czterech sędziów TK nie mogło blokować wydania wyroku na pół roku.

To jedno z nowych narzędzi, które najwyraźniej ma zabezpieczać na pewien czas ważne ustawy PiS przed kontrolą Trybunału Konstytucyjnego. Polega ono na tym, że jeśli w czasie narady nad wyrokiem w pełnym składzie sędziowie nie uzgodnią dostatecznie stanowiska, to czterech z nich może żądać odroczenia narady na trzy miesiące, a jeśli nie uzgodnią stanowiska, to odroczenie powtórzyć. Potem będzie głosowanie zwykłą większością, gdyż PiS zrezygnował z głosowania w najważniejszych sprawach większością 2/3.

Przepadła poprawka senatorów PO Piotra Zientarskiego o odrzucenie ustawy w całości oraz Jana Rulewskiego, aby nowa ustawa postanowiła, że skład TK będzie uzupełniany naprzemiennie i w porządku alfabetycznym o sześciu spornych sędziów TK, tj. trzech wybranych z rekomendacji PO i trzech z rekomendacji PiS.

Ta ustawa nie ma jednak ambicji, by spór o sędziów definitywnie rozwiązać, za to nakazuje publikację większości wstrzymywanych wyroków TK.

Ustawa ma wejść w życie po dwóch tygodniach od jej ogłoszenia.

etap przed głosowaniem w Senacie

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono