Reklama
Rozwiń

Przedwyborcze manewry PiS i Trybunału

Do 19 grudnia, czyli dnia upływu kadencji prezesa Rzeplińskiego, spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale też i nowego jego prezesa, raczej się nie zakończy.

Aktualizacja: 17.11.2016 06:04 Publikacja: 16.11.2016 18:31

Przedwyborcze manewry PiS i Trybunału

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Mnożą się wątki w sporze o TK, ale PiS nie zamierza przyśpieszać prac z ustawami, a to zdradza jego plan.

We wtorek biuro TK poinformowało, że między 28 a 30 listopada prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zwoła Zgromadzenie Ogólne sędziów TK w celu przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa. We wtorek, 16 listopada zgromadzenie mimo braku kworum zebrało się już po raz trzeci, aby uchwalić nowy regulamin TK, który ma uregulować szczegóły wyboru kandydatów na prezesa dostosowane do obecnej ustawy o TK. Przewiduje ona przedstawienie prezydentowi trzech kandydatów, którzy uzyskają najwięcej głosów. Prezes Rzepliński i skupiona wokół niego dziewiątka sędziów z rekomendacji PO ma jednak inny pogląd na ten wybór.

Mówił o tym przed tygodniem sędzia Stanisław Rymar, uzasadniając wyrok TK utrzymujący zaskarżone przez PO i .Nowoczesną obecne zasady wyboru prezesa. TK uznał je za konstytucyjne, ale przedstawił swoją wykładnię. Zgodnie z nią, każdy z kandydatów musi się cieszyć poparciem większości Zgromadzenia. Stawia ona sędziów z rekomendacji PiS na straconej pozycji – trzech z sześciu sędziów prezes TK nie dopuszcza do obowiązków. Być może ta dziewiątka sędziów, mimo braku kworum, wybierze kandydatów. Z tym że prezydent raczej nie uzna takiego zgłoszenia.

Na zakończonym we środę posiedzeniu Sejm zajmował się dwoma ustawami składającymi się na czwartą już nowelę naprawczą PiS. Pierwsza dotyczy statusu sędziów TK, a druga trybu postępowania przed TK, w tym nowych zasad wyboru kandydatów na prezesa. Prac nad żadną z ustaw jednak nie zakończył, a następne posiedzenie przewidziane jest dopiero na 29 listopada. Nowe trybunalskie zasady nie zostaną więc wprowadzone do tego dnia. Ponadto PiS nie zaprezentował jeszcze trzeciej ustawy z tej transzy – przepisów wprowadzających, a to one określą dzień, w którym zaczną obowiązywać.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, powiedział „Rzeczpospolitej", że PiS nie będzie się śpieszył z wprowadzaniem tych ustaw. – Wprowadzimy je w życie, jak sytuacja wokół Trybunału nieco się wyjaśni – mówi.

A co z ewentualnymi kandydatami na prezesa? Kiedy wejdą w życie nowe przepisy, ich wybór utraci już podstawę prawną, i odbędzie się nowy, na podstawie nowej ustawy. Co ważne, nowa ustawa przewiduje wybór prezesa TK już po opróżnieniu stanowiska, a przejściowo TK ma kierować sędzia najstarszy stażem sędziowskim. Wszystko wskazuje, że będzie to sędzia z rekomendacji PiS. A on zapewne dopuści do orzekania trzech sędziów niedopuszczanych przez prezesa Rzeplińskiego.

We wtorek też Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału z 9 marca 2016 r. dotyczącego grudniowej noweli ustawy o TK, o czym zawiadomiła Fundacja Helsińska.

W tej chwili na publikację czeka dziesięć wyroków, w tym trzy z listopada. Co do publikacji, strony sporu mają zupełnie sprzeczne opinie. Nie przeszkodziło to jednak rządowi doprowadzić jedną ustawą do opublikowania 21 zaległych wyroków.

etap legislacyjny: przed trzecim czytaniem w Sejmie

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono