Reklama
Rozwiń

MS twierdzi, że nie chce dostępu do baz sądów i danych obywateli

Minister Sprawiedliwości nie ma i nie będzie mieć dostępu do sądowych baz danych związanych z toczącymi się postępowaniami - zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na publikację Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Publikacja: 31.03.2017 16:42

MS twierdzi, że nie chce dostępu do baz sądów i danych obywateli

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Stowarzyszenie Iustitia wyraziło dziś  zaniepokojenie pracami modernizacyjnymi sądowych systemów informatycznych, jakie są podejmowane ostatnio przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Obawiamy się, że Minister może uzyskać w ten sposób dostęp do systemów informatycznych wszystkich sądów i danych obywateli, zawartych w protokołach rozpraw, w tym również w sprawach, w których wyłączona została jawność postępowania – piszą sędziowie.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozesłało do mediów komunikat z oświadczeniem, że to informacje nieprawdziwe. Podobnie jak twierdzenia, że Minister Sprawiedliwości będzie mógł inwigilować uczestników spraw sądowych.

- Minister Sprawiedliwości nie ma i nie będzie mieć dostępu do sądowych baz danych związanych z toczącymi się postępowaniami. Rzekome tworzenie nadzwyczajnej bazy danych, do których miałby mieć dostęp Minister Sprawiedliwości, w rzeczywistości jest realizowanym już od 2012 roku programem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemów informatycznych w wymiarze sprawiedliwości - twierdzi MS.

Wyjaśnia, że projekt „Poprawa zdolności administracyjnych sądów, w tym systemów informatycznych" współfinansowany  ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego ma na celu poprawę bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach sądowych i systemach Ministerstwa Sprawiedliwości, które używają sądy. Powstająca w jego ramach centralna usługa katalogowa gromadzi już od 2012 r. wyłącznie dane osobowe pracowników sądów powszechnych i Ministerstwa Sprawiedliwości. Dane osobowe w tym zakresie są przetwarzane jedynie w celu realizacji obowiązków wynikających ze stosunku pracy i stosunku służbowego. Ministerstwo Sprawiedliwości nie przetwarza w ramach centralnej usługi katalogowej żadnych innych danych osobowych.

Projekt przewiduje migrację kont użytkowników do centralnej domeny ad.ms.gov.pl – jest to usługa świadczona przez serwery ulokowane w 10 sądach powszechnych i Ministerstwie Sprawiedliwości, a także migrację poczty elektronicznej z systemów wewnętrznych i firm zewnętrznych do Sądowej Poczty Elektronicznej umiejscowionej w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Migracja pilotażowa rozpoczęła się w sądach apelacji wrocławskiej pod koniec 2012 roku i trwała do połowy 2013 roku. Po uruchomieniu projektu dołączone zostały kolejne sądy apelacji białostockiej i wrocławskiej (2016 r.) oraz sądy apelacji łódzkiej, lubelskiej i katowickiej (2017 r.). Podłączanie kolejnych sądów ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono