W lipcu Prokurator Generalny złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Według Zbigniewa Ziobry, wyrok ETPC z 7 maja 2021 r. ze skargi Xero Flor podważa legalność powołanych do Trybunału Konstytucyjnego sędziów. Takie działanie jest zbyt szeroką ingerencją w polską suwerenność i w sposób nieuprawniony powiększa kompetencje strasburskiego Trybunału.
Czytaj więcej
Według Zbigniewa Ziobry, wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podważa legalność powołanyc...
W wyroku w sprawie Xero Flor, Europejski Trybunał podważył legalność funkcjonowania i orzekania Trybunału Konstytucyjnego ze względu na nieprawidłowe obsadzenie stanowisk. Orzeczono, że Polska naruszyła prawo do sprawiedliwego procesu przed sądem ustanowionym zgodnie z ustawą.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że postępowanie przed TK należy umorzyć z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia.
- Przedmiotem wniosku w istocie jest kontrola wyroku ETPC w konkretnej sprawie Xero Flor przeciw Polsce, do czego TK nie ma właściwości. Wyrok ten uprawomocnił się 7 sierpnia. Rząd Polski nie wniósł o przekazanie sprawy Wielkiej Izbie ETPC. Obowiązek wykonania orzeczenia ETPC ciąży zatem na wszystkich organach państwa, a więc również na TK - pisze prof. Marcin Wiącek, który przyłączył się do sprawy.