Aktualizacja: 12.08.2021 18:43 Publikacja: 12.08.2021 20:15
Debatę prowadził Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” (od lewej), a uczestniczyli w niej Marek Dobrowolski, dr hab prawa konstytucyjnego KUL i sędzia SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych; Krzysztof Kwiatkowski, senator i b. minister sprawiedliwości; Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji; Waldemar Gontarski, prof , b .pełnomocnik rządu RP przed TSUE; Maciej Gutowski, prof. nauk prawnych Uniwersytet Adama Mickiewicza; Anna Surówka - Pasek, doradca prezydenta RP oraz Wiesław Kozielewicz, sędzia SN w Izbie Karnej
Foto: Rzeczpospolita
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów. Stąd też debata „Rzeczpospolitej". Wraz z naszymi gośćmi zastanawiamy się, jak rozwiązać kryzys wokół Izby. Polski rząd do 16 sierpnia powinien przekazać do Trybunału Sprawiedliwości UE informacje, jak zamierza rozwiązać konflikt związany z Izbą Dyscyplinarną SN. Zaproszonych do udziału w debacie pytamy, czy prezydent ma już pomysł, jak zażegnać konflikt, co zaproponuje rząd oraz jakie propozycje ma Sąd Najwyższy – i wreszcie – co myślą o nich eksperci.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Samorząd radcowski nie ma możliwości ukarania za przekroczenie prędkości, póki nie stwierdzą tego organy ścigania. Może jednak ukarać takiego radcę za naruszenie godności zawodu. Zwłaszcza jeśli chwalił się tym w mediach społecznościowych.
Sąd okręgowy uchylił wyrok skazujący prokuratora, ponieważ zgodę na uchylenie mu immunitetu podtrzymała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Takie rozstrzygnięcie zakwestionowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Na ostatnim posiedzeniu tzw. nowa Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia Sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który uniewinnił obecnego wiceministra sprawiedliwości, Dariusza Mazura. W wywiadzie sędzia zarzucił Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzacie Manowskiej, popełnienie zbrodni prawniczej.
Do rzecznika dyscyplinarnego trafi wniosek w sprawie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego, który w mediach społecznościowych krytycznie wypowiadał się m.in. o Marcinie Romanowskim.
Sąd Najwyższy usunął z zawodu wrocławskiego sędziego Roberta W. skazanego za kradzież sprzętu elektronicznego z marketu. To finał wieloletniej batalii dyscyplinarnej.
Jeśli za poprzedniej władzy zarzucano niektórym sędziom brak niezależności, to jak należy odebrać obecne wydarzenia, wpisujące się w strategię jednej z partii politycznych?
Gołym okiem widać zmianę jakościową w kierowaniu prokuraturą. Ale widać też brak rozliczeń dyspozycyjnych prokuratorów - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie radcy prawnego, który nie wywiązywał się z obowiązków finansowych wobec swoich dzieci. Sędziowie uznali, że kara pieniężna będzie w tym wypadku nieskuteczna, bo tym bardziej utrudni płacenie alimentów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas