Reklama
Rozwiń

Do sądów tylko z wysokimi kwalifikacjami i po sprawdzeniu przez policję

Życiorysy dyrektorów lub kierowników mających odpowiadać za finanse sądów zostaną prześwietlone

Aktualizacja: 21.05.2008 08:00 Publikacja: 21.05.2008 04:19

Sprawne funkcjonowanie sądownictwa to nie tylko dobra organizacja pracy, ale i właściwe gospodarowanie pieniędzmi. Organizacja leży w gestii prezesów, pieniądze – dyrektorów i kierowników finansowych. Wyłoniony w konkursie fachowiec ma szybciej wychwycić błędne inwestycje i niezgodności na kontach.

Zadania, jakie postawił przed nimi minister sprawiedliwości, są na tyle odpowiedzialne, że warunki dla kandydatów też są niebagatelne. Jednym z nich jest nieposzlakowana opinia. Od 22 maja wiadomo już, jak ją sprawdzać. W życie wchodzi rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie uzyskiwania i sporządzania informacji o kandydatach do objęcia właśnie takich stanowisk (DzU nr 78, poz. 471).

O sprawdzenie kandydata występuje do odpowiedniej jednostki policji sam minister sprawiedliwości.

Sprawę przejmuje jej komendant, który ma miesiąc na sporządzenie ostatecznej informacji. – To wcale niełatwe zadanie – mówi „Rz” Wojciech Pokutny z katowickiej policji. Tłumaczy, że w grę wchodzi nie tylko wywiad środowiskowy, ale i inne czynności.

Sam wywiad wymaga odwiedzenia miejscowości i miejsca zamieszkania kandydata na sądowego finansistę. Do obowiązków policji należy przepytanie sąsiadów, znajomych o jego zachowanie, zainteresowania, towarzystwo itd.

– Czasem w trakcie takiej rozmowy wychodzą na jaw skłonności do alkoholu czy pijackich biesiad – twierdzi Pokutny. Policjant, który wybiera się na taki wywiad, musi znać jego cel, a wszystko, o czym się dowiedział, powinien zawrzeć w notatce, która trafi do przełożonego. Ci, którzy udzielali informacji, nie pozostają anonimowi. Ich dane (imię, nazwisko, adres) są dołączane do dokumentów.

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych wprowadziły przejrzyste zasady naboru na stanowiska dyrektora sądu apelacyjnego i okręgowego oraz kierownika finansowego sądu rejonowego i ich zastępców. Powołuje ich minister sprawiedliwości (na wniosek prezesa danego sądu), ale kandydat musi być wyłoniony w konkursie. Gdyby minister odmówił akceptacji zwycięzcy konkursu (z pierwszego miejsca), prezes może zgłosić następnego albo powtórzyć konkurs.

Zupełnie nowe przepisy określają wymagane kwalifikacje: tytuł magistra, co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym dwa lata na stanowisku kierowniczym. Ważne są też wiedza teoretyczna i doświadczenie.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono