Rada straszy, że poprze protesty sędziów

Sędziowie są zaniepokojeni tym, że prace nad ustawą przyznającą im podwyżki znów się przedłużają

Publikacja: 17.02.2009 06:56

Rada straszy, że poprze protesty sędziów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Głos zabrała Krajowa Rada Sądownictwa. Wyższe pensje (od 1200 do 1600 zł) sędziowie mieli dostać od stycznia tego roku. Tymczasem do dziś nie doczekali się nawet ustawy gwarantującej im zmianę zasad wynagradzania.

– To trwa zdecydowanie zbyt długo – mówi „Rz” sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący rady. Dlatego ogłosiła ona specjalne stanowisko w sprawie prac nad [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162548]ustawą o ustroju sądów powszechnych[/link].

Rada zauważa, że dalsze tego typu działania doprowadzić mogą do przyjęcia przez nią jako organ konstytucyjny pierwszego w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości.

Zapowiada także, że dojść może do wzmożenia protestów sędziów i pełnego ich poparcia przez Krajową Radę Sądownictwa (do tej pory rada odcinała się od akcji protestacyjnych, a ostatnio w specjalnej uchwale nawet zganiła sędziów za kolejne takie akcje).

Powodem opóźnień w pracach są kolejne poprawki zgłaszane na posiedzeniach komisji. W ten oto sposób końca prac komisji nie widać.

Sędziowie od ponad roku oczekują na spełnienie słusznych żądań związanych ze sposobem ustalania wynagrodzeń i ich wysokości zagwarantowanej w konstytucji – napisano w specjalnym stanowisku Krajowej Rady Sądownictwa. Rada twierdzi też, że zgłaszanie kolejnych rozwiązań, a od września 2008 r. poprawek, nawet zasadnych, które mogą być uregulowane w odrębnej ustawie, odbierane jest jako celowe przedłużanie procesu legislacyjnego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem