Protesty Temidy są coraz słabsze

W minionym tygodniu odbyło się 60 proc. rozpraw. Resztę odłożono na półkę z powodu akcji protestacyjnej

Publikacja: 28.02.2009 07:04

Protesty Temidy są coraz słabsze

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Dramatu nie było. Odbywały się rozprawy, które musiały, np. aresztowe czy rodzinne, bo w nich czas odgrywa dużą rolę.

– Kolejne dni bez wokand, które tym razem trwały już cały tydzień, – sprawiły, że w skali kraju odbyło się ok. 40 proc. mniej rozpraw w porównaniu z poprzednim tygodniem – informuje „Rz” Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. I dodaje, że są to dane z większości okręgów sądowych (brakuje danych z zaledwie kilku małych okregów).

Od minionego poniedziałku do piątku sędziowie pojawiali się w sądach, ale nie orzekali. Zajmowali się pisaniem uzasadnień, przygotowywaniem do rozpraw i studiowaniem orzecznictwa.

– Ten protest umrze śmiercią naturalną – mówi „Rzeczpospolitej” jeden z sędziów, który był zagorzałym zwolennikiem tych akcji, kiedy ruszały rok temu.

Rząd powoli spełnia żądania środowiska, choć nie tak, jak ono sobie to wyobraża. Wprawdzie uchwalono odejście od kwoty bazowej, na podstawie której ustalane są sędziowskie pensje, ale przyjęto takie mnożniki, że ich zastosowanie nie zadowala sędziów. Chcą wyższych mnożników, ale rząd się na to nie godzi.

W efekcie Iustitia planuje kolejne protesty. Następne tygodnie bez wokand zostały zaplanowane kilka miesięcy wcześniej – na 23 – 27 marca; 20 – 24 kwietnia; 25 – 29 maja oraz 22 – 26 czerwca. Sędziowie uczestniczący w proteście już dziś nie wyznaczają terminów rozpraw na zaplanowane przez stowarzyszenie terminy. Wszystko po to, by później nie zdejmować spraw z wokandy. Nieorzekanie to jednak niejedyna forma protestu. Trwa również akcja odmowy przez sędziów udziału w komisjach wyborczych przy wyborach do europarlamentu.

Zarząd stowarzyszenia wyznaczył do 10 marca termin, do kiedy będą zbierane oświadczenia sędziów odmawiających pracy w komisjach wyborczych. Ich liczba w ostatnich dniach rośnie. Jeśli ten protest się uda, to bojkot komisji może nastąpić już w czerwcu, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

O tym, że w skład komisji muszą wchodzić sędziowie, a przewodniczącym obowiązkowo także musi być sędzia, mówią wprost ordynacje wyborcze i nie da się od tego odejść bez ich zmiany.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem