Pensja sędziego rejonowego w piątej stawce awansowej, a okręgowego w ósmej, może się pojawić najwcześniej w styczniu 2014 r. – zdecydowali posłowie, przyjmując poprawki Senatu do ustawy sędziowskiej. Wcześniej Sejm wprowadził do ustawy kilka dodatkowych stawek awansowych. Miały być zadośćuczynieniem za odebrane sędziom wcześniej awanse poziome.
Zmieniona [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162548]ustawa o ustroju sądów powszechnych[/link] odchodzi od obliczania sędziowskich (i prokuratorskich) pensji na podstawie kwoty bazowej (ustalanej w ustawie budżetowej).
Teraz wynagrodzenie sędziego ma zależeć od kondycji gospodarki (od ogłaszanego przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku). Przykładowo, w tym roku jest to kwota 2951,36 zł.
Dzięki senatorom uwzględnianie tzw. ogólnego stażu pracy przy określaniu stawek wynagrodzeń sędziów okręgowych i apelacyjnych jest możliwe tylko wówczas, gdy ma dojść do przyznania pierwszych dwóch stawek awansowych – wyższych już nie. Z kolei wynagrodzenie zasadnicze sędziego określa się w stawce bezpośrednio wyższej po upływie kolejnych pięciu lat pracy na danym stanowisku.
W noweli znalazły się też mnożniki, które mają zapewnić sędziom obiecywane od początku roku podwyżki, tj. (w sumie) od 1200 do 1600 zł (brutto).