– Osoby, które miały bezpośredni kontakt z wymiarem sprawiedliwości, oceniają go bardzo dobrze. Dużo gorsze zdanie mają ci, którzy swoją wiedzę opierają na tym, co usłyszeli – mówi “Rz” sędzia Barbara Godlewska-Michalak, rzeczniczka prasowa KRS.
Przeszło 3/5 uczestników sondażu (ponad 61 proc.) zadeklarowało, iż bardzo mało wie na temat działania sądownictwa. Jedynie niewiele ponad 6 proc. pytanych oceniło swój poziom wiedzy jako wysoki. Równie mizerny jest poziom informacji na temat praw przysługujących obywatelom w sądzie i prokuraturze – ponad 64 proc. ankietowanych stwierdziło, że bardzo mało lub mało wie na temat praw w sądzie, a ponad 67 proc. – w prokuraturze.
Niemal połowa, bo 48 proc., uczestników chciałaby być lepiej poinformowana o działaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a tylko niewiele ponad 10 proc. deklarowało niechęć do posiadania takich informacji.
[b]Zaufanie do sędziów w Polsce najbardziej osłabiają podejrzenia o korupcję, długi czas oczekiwania na wyrok oraz przewlekłość postępowania sądowego.[/b] Zdaniem badanych na spadek zaufania do sądów wpływają niesprawiedliwe wyroki oraz nepotyzm i koneksje w sądownictwie. Aby poprawić zaufanie do sądów, należy poprawić prawo, zwiększyć skuteczność wyroków i orzeczeń, zlikwidować korupcję i usprawnić organizację pracy w sądach.
Co powinno zrobić MS, by lepiej informować obywateli o funkcjonowaniu sądów? Przeprowadzić specjalne kampanie reklamowe w mediach, zwiększyć dostępność broszur informacyjnych (wysyłać je do domu), edukować w szkole i nagłaśniać sprawy sądowe – wymieniają badani.
Sądy międzynarodowe są w badaniu lepiej oceniane pod względem rzetelności od sądów krajowych. – To nic nowego – mówi socjolog społeczny prof. Janusz Czapiński. Chodzi o to, że Polacy zawsze większym zaufaniem darzyli instytucje zagraniczne, bo o kompromitacjach międzynarodowych słyszą dużo mniej niż o krajowych. Pierwsze trzy miejsca zajmują: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.