Trzech na czterech Europejczyków oczekuje pomocy w rozwiązywaniu sporów prawnych oraz dochodzeniu swoich praw w innym niż ojczyste państwie członkowskim. Pokazuje to sondaż Eurobarometr, którego wyniki zostały opublikowane wczoraj, w Europejskim Dniu Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach Cywilnych. Badanie przeprowadziła firma TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej wśród prawie 27 tys. obywateli wszystkich państw Unii Europejskiej.
Ponad połowa (56 proc.) ankietowanych uważa, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innym państwie UE niż to, w którym mieszkają, jest trudny. Zaledwie 14 proc. ocenia, że nie stwarza problemów. Jest to wynik niemal identyczny z tym, jaki uzyskano w poprzednim sondażu Eurobarometr przeprowadzonym w 2007 r. Aż 73 proc. badanych opowiada się za wprowadzeniem dodatkowych środków, które ułatwiłyby dostęp do sądownictwa w innych państwach członkowskich, a ponad połowa (52 proc.) jest wręcz za jednolitymi przepisami w całej Unii. Różnice w prawie i procedurach są uważane za największą przeszkodę w prowadzeniu transgranicznych procesów. Tylko 2 proc. uczestników badania brało udział w procesie dotyczącym osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa z innego państwa unijnego.
Dwie trzecie badanych Europejczyków (68 proc.) uważa, że Unia powinna mieć wpływ na to, w jaki sposób stosuje się przepisy krajowe w międzynarodowych sprawach rozwodowych i majątkowych małżonków pochodzących z różnych państw UE. W lipcu rządy państw członkowskich zezwoliły na wprowadzenie w 14 państwach przepisów umożliwiających międzynarodowym małżeństwom wybór prawa krajowego, które będzie stosowane, gdy postanowią się rozwieść. To pierwszy w historii Unii przypadek zastosowania tzw. mechanizmu wzmocnionej współpracy, który umożliwia dziewięciu lub większej liczbie państw podejmowanie działań w sprawie, co do której nie udało się osiągnąć porozumienia wszystkim 27 członkom.
Ponad 80 proc. pytanych odpowiedziało, że UE powinna uprościć wykonywanie orzeczeń sądowych między państwami członkowskimi. Większość ankietowanych (58 proc.) opowiedziała się też za wprowadzeniem dodatkowych środków unijnych w celu poprawy sytuacji w dziedzinie wzajemnego uznawania przez kraje unijne wydawanych przez nie dokumentów.
– Europejczycy odnoszą wielkie korzyści z prawa do swobodnego przemieszczania się, wciąż jednak napotykają przeszkody wynikające z różnic między systemami prawnymi w UE. Musimy dołożyć starań, aby nie utrudniały one obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, lecz by mogli oni korzystać ze swoich praw tak jak we własnym kraju – skomentowała wyniki sondażu Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.