Wyłączenie z e-sądu roszczeń starszych niż trzyletnie i obowiązek wskazywania w pozwie PESEL lub NIP dłużnika w celu ograniczenia pomyłek zawiera nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, którą zajmie się Sejm.
Jak powiedział „Rz" Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), prace w komisji ds. zmian w kodyfikacjach przebiegały zgodnie, jest więc szansa na uchwalenie ustawy na tym posiedzeniu.
Stop pomyłkom
Impulsem do zmian były publikacje „Rzeczpospolitej" opisujące m.in. kłopoty Marzeny L. z Warszawy, do której zapukał komornik po dług, którego nigdy nie zaciągała, a wyłudził go ktoś inny na podstawie skradzionego jej wiele lat wcześniej dowodu.
Pomyłek takich było ostatnio więcej, zwłaszcza w związku z masowym rozpatrywaniem spraw przez działający od trzech lat e-sąd. Ponad 95 proc. tych spraw kończy się w tym sądzie bez odwołań, krytyka tego sądu bierze się jednak z tego, że wydaje także orzeczenia dotyczące dawno przedawnionych roszczeń. Przedawnienie nie wyklucza żądania zapłaty, ale na skutek błędów w adresach i tzw. awizowaniu pozwani nieraz dowiadują się o sprawie dopiero od komornika i nie mogą powołać się na przedawnienie ani obronić.
Pomyłkom ma zapobiec kilka zmian: pierwsza, a dotyczy nie tylko spraw w e-sądzie, ale wszystkich cywilnych, to obowiązek wskazywania w pozwie nie tylko nazwiska (nazwy) i adresu pozwanego, ale też PESEL lub NIP, a w przypadku firmy – numeru KRS, z ewidencji lub NIP. Co więcej, sąd będzie mógł skazać na grzywnę stronę lub jej pełnomocnika, który w złej wierze bądź nie zachowując staranności, podał nieprawidłowe dane.