E-sąd tylko dla najmłodszych długów

W pozwie powinien być wskazany PESEL, by uniknąć pomyłki. Starsze roszczenia trafią do zwykłych sądów.

Aktualizacja: 20.03.2013 10:02 Publikacja: 20.03.2013 07:46

Wyłączenie z e-sądu roszczeń starszych niż trzyletnie i obowiązek wskazywania w pozwie PESEL lub NIP dłużnika w celu ograniczenia pomyłek zawiera nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, którą zajmie się Sejm.

Jak powiedział „Rz" Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), prace w komisji ds. zmian w kodyfikacjach przebiegały zgodnie, jest więc szansa na uchwalenie ustawy na tym posiedzeniu.

Stop pomyłkom

Impulsem do zmian były publikacje „Rzeczpospolitej" opisujące m.in. kłopoty Marzeny L. z Warszawy, do której zapukał komornik po dług, którego nigdy nie zaciągała, a wyłudził go ktoś inny na podstawie skradzionego jej wiele lat wcześniej dowodu.

Pomyłek takich było ostatnio więcej, zwłaszcza w związku z masowym rozpatrywaniem spraw przez działający od trzech lat e-sąd. Ponad 95 proc. tych spraw kończy się w tym sądzie bez odwołań, krytyka tego sądu bierze się jednak z tego, że wydaje także orzeczenia dotyczące dawno przedawnionych roszczeń. Przedawnienie nie wyklucza żądania zapłaty, ale na skutek błędów w adresach i tzw. awizowaniu pozwani nieraz dowiadują się o sprawie dopiero  od komornika i nie mogą powołać się na przedawnienie ani obronić.

Pomyłkom ma zapobiec kilka zmian: pierwsza, a dotyczy nie tylko spraw w e-sądzie, ale wszystkich cywilnych, to obowiązek wskazywania w pozwie nie tylko nazwiska (nazwy) i adresu pozwanego, ale też PESEL lub NIP, a w przypadku firmy – numeru KRS, z ewidencji lub NIP. Co więcej, sąd będzie mógł skazać na grzywnę stronę lub jej pełnomocnika, który w złej wierze bądź nie zachowując staranności, podał nieprawidłowe dane.

Druga zmiana polega na tym, że komornik będzie zawieszał na wniosek dłużnika egzekucję prowadzoną na podstawie nakazu zapłaty, nie tylko zresztą elektronicznego, bądź wyroku zaocznego, jeśli wykaże, że został doręczony pod inny adres niż jego miejsce zamieszkania, co uniemożliwiło mu odwołanie się. Powyższe zmiany mają być stosowane także do wszczętych, ale niezakończonych postępowań.

Stare roszczenia

Trzecia ważna zmiana – ta dotyczy tylko elektronicznego postępowania upominawczego – pozwala przed e-sądem dochodzić tylko roszczeń, które stały się wymagalne w ciągu ostatnich trzech lat przed wniesieniem pozwu. Dzięki temu starsze faktury, roszczenia będą musiały być kierowane do zwykłego sądu. Według obliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości taka zmiana wyłączy spod kompetencji e-sądu 17 proc. spraw. Wcześniej proponowano ograniczenie  tylko dla długów starszych niż pięcioletnie, ale posłowie uznali, że termin trzyletni jest bardziej racjonalny, gdyż większość dochodzonych należności w e-sądzie ma charakter gospodarczy bądź okresowy, a te przedawniają się po trzech latach.

Zdaniem mec. Jacka Sińskiego z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak  na błędy co do tożsamości dłużnika okres przedawnienia nie ma żadnego wpływu, one wynikają z problemów organizacyjnych w e-sądzie oraz tego, że np. Janów Kowalskich może być w jednej miejscowości wielu. Wymóg wskazania PESEL jest ze wszech miar trafny, ale wyłączenie z e-sądu starszych spraw prawnik ocenia sceptycznie. Tak samo obciążenie komorników obowiązkiem zawieszenia wątpliwych egzekucji, gdyż ich rolą  jest wykonywanie orzeczeń.

Podobnego zdania jest  Jarosław Świeczkowski, komornik z Pomorza, który dodaje, że zmiana miejsca zamieszkania  w dobie masowych migracji może być nadużywana.

Jak powiedział „Rz" prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości, resort popiera nowelizację. Ma wejść w życie po miesiącu od ogłoszenia.

etap legislacyjny: przed trzecim czytaniem

Wyłączenie z e-sądu roszczeń starszych niż trzyletnie i obowiązek wskazywania w pozwie PESEL lub NIP dłużnika w celu ograniczenia pomyłek zawiera nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, którą zajmie się Sejm.

Jak powiedział „Rz" Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), prace w komisji ds. zmian w kodyfikacjach przebiegały zgodnie, jest więc szansa na uchwalenie ustawy na tym posiedzeniu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr