Przepisy o wynagradzaniu biegłych zmieniły się 5 listopada 2012 r. Przestał wtedy obowiązywać dekret z 1950 r. o należnościach biegłych, świadków i stron w postępowaniu sądowym. Wszystkie regulacje dotyczące należności ekspertów wpisano do kodeksu postępowania karnego.
Teraz minister sprawiedliwości w rozporządzeniu proponuje nowe stawki dla ekspertów wydających opinie w postępowaniu karnym. Stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub prokuratora wynosi od 1,28 proc. do 1,81 proc. kwoty bazowej przewidzianej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe za godzinę pracy (jest to 1766,46 zł).
Stawka ma być ustalana z uwzględnieniem wymaganych kwalifikacji i nakładu pracy eksperta. W skomplikowanych sprawach może być podniesiona o połowę. Na takie dobrodziejstwo mogą jednak liczyć tylko biegli legitymujący się dyplomem ukończenia studiów wyższych, dyplomem mistrzowskim oraz ci, którzy mają przepracowaną minimum jedną kadencję albo są rzeczoznawcami od pięciu lat.
Jeszcze lepiej mają być wynagradzani eksperci z tytułem naukowym profesora lub profesora w dziedzinie sztuki. Dla nich stawka wyniesie 3,93 proc. Mniejsza – 3,08 proc. – przewidziana została dla ekspertów ze stopniem naukowym doktora habilitowanego.
Podczas obliczania wynagrodzenia mają być brane pod uwagę czynności przygotowawcze i badawcze, w tym czas poświęcony na zapoznanie się z aktami sprawy, opracowanie opinii i ich uzasadnienie. Każdą rozpoczętą godzinę pracy będzie się liczyć za pełną. Wszystkie wydatki ekspertów niezbędne do wydania opinii powinny zostać udokumentowane. W grę wchodzą oryginały lub kopie rachunków oraz faktur. Jeśli nie sposób ich zdobyć, wystarczy oświadczenie biegłego.