Dobra wiadomość dla podatników, którzy spierają się z fiskusem o przymusowo zabezpieczony majątek. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nadanie aktowi administracyjnemu rygoru natychmiastowej wykonalności nie przekreśla wstrzymania jej na czas trwania sprawy sądowej.
Zabezpieczenie ?z rygorem
Sprawa dotyczyła spółki, której urzędnicy zakwestionowali rozliczenia VAT za kilka miesięcy 2012 i 2013 r. Fiskus błyskawicznie wydał decyzję określającą przybliżoną kwotę zobowiązania oraz odsetek. Pozwoliło mu to na dokonanie zabezpieczenia na majątku spółki na ponad 21 mln zł.
Firma zaskarżyła to rozstrzygnięcie. W skardze zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji na podstawie art. 61 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Argumentowała, że jej wykonanie może spowodować znaczną szkodę finansową oraz trudne do odwrócenia skutki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił tego wniosku. Przypomniał, że co do zasady wniesienie skargi do sądu administracyjnego nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu w całości lub części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Sąd zauważył, że zgodnie z ordynacją podatkową co do zasady decyzja o zabezpieczeniu ma rygor natychmiastowej wykonalności z mocy prawa. W tym przypadku ordynacja jako ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie wykonania decyzji.
Zdaniem WSA wniosek spółki o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji należy odczytywać jako godzący w istotę dokonania zabezpieczenia.