W Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawa odroczona, bo orzeka rzecznik Radzik

W Sądzie Okręgowym w Warszawie rozważa się pytanie do TSUE o prawo ministra do delegowania sędziów. W tle jest konflikt z rzecznikami dyscyplinarnymi.

Publikacja: 30.08.2019 14:00

W Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawa odroczona, bo orzeka rzecznik Radzik

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Miała to być zwykła rozprawa w X Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie: rozpoznanie apelacji skazanych w I instancji na kary więzienia za pospolite przestępstwo.

Nie tylko nieobecność

Czynności sądu także zaczęły się standardowo: od stwierdzenia nieobecności jednego z dwóch oskarżonych braci Z., który nie został też prawidłowo powiadomiony o rozprawie. Już z tego powodu należało ją odroczyć. Ale potem przewodnicząca trzyosobowemu składowi orzekającemu sędzia Anna Bator-Ciesielska dodała jeszcze jedną, sensacyjną podstawę odroczenia.

Oświadczyła mianowicie, że jest nią fakt zasiadania w składzie orzekającym sędziego Przemysława W. Radzika, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych, który jest sędzią (a od czerwca 2018 r. także prezesem) Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, a zarazem - od stycznia tego roku - na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości - orzeka w X wydziale karnym odwoławczym SO w Warszawie. Delegacja jest bezterminowa.

BdTXT - W - 8.15 J: "Zachodzi przeszkoda w rozpoznaniu tej sprawy" - oświadczyła sędzia Bator-Ciesielska podając jako podstawę prawną tej decyzji Prawo o ustroju sądów powszechnych, rotę ślubowania sędziowskiego, które składała dwukrotnie - przed prezydentami Aleksandrem Kwaśniewskim i Lechem Kaczyńskim, oraz konwencję rzymską o ochronie praw człowieka i obywatela, która gwarantuje każdemu rozpoznanie jego sprawy przez sąd "niezależny i niezawisły".

Sędzia Bator-Ciesielska oświadczyła też, że zwróci się do przewodniczącego wydziału, by ten zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie o wystąpienie do ministra sprawiedliwości, by wycofał delegacje dla sędziów Radzika oraz Michała Lasoty - drugiego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, tak samo jak Radzik delegowanego do SO z Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim (też jest jego prezesem). Co ciekawe, sędzia Lasota w czasie tej rozprawy był na sali sądu jako publiczność.

Oprócz tego sędzia zawiadomiła strony, że kieruje sprawę na posiedzenie niejawne, na którym zapaść ma decyzja, czy sąd wystąpi z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Pytanie ma dotyczyć kwestii dopuszczalności bezterminowego delegowania sędziów przez ministra sprawiedliwości do orzekania w innym sądzie, w świetle unijnych zasad odrębności władz, a szczególnie niezależności władzy sądowniczej od wpływów władzy wykonawczej.

Sygnatura akt: X Ka 645/19

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku