Wojciech Tumidalski: Prokurator Adam Bodnar

Pierwsze tygodnie w resorcie sprawiedliwości pokazały, jak obecna ekipa podchodzi do sądów. Wkrótce się dowiemy, co się zmieni w prokuraturze.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: tv.rp.pl

Nie ma niespodzianki co do tego, jakie podejście do legislacji sądownictwa ma minister Adam Bodnar. Gdy obejmował urząd, zapowiedział, że dopóki Krajowa Rada Sądownictwa nie zmieni swej formuły, nie będzie ogłaszał kolejnych wolnych stanowisk sędziowskich. Ceną takiej postawy mogą być przejściowe trudności w obsadzie etatów w poszczególnych sądach. Z drugiej strony wcześniej minister Ziobro wakatów nie ogłaszał czekając na neoKRS. Należy się też spodziewać, że więcej sędziów niż jeszcze przed rokiem będzie występować do ministra o zgodę na przedłużenie pracy orzeczniczej. Może to przejściowo uspokoi sytuację. Docelowo jednak bez systemowego rozwiązania problemu nie uda się rozwiązać. A rozwiązaniem jest ustawa, która odejdzie od wyboru sędziowskich członków KRS przez Sejm lub inne polityczne ciało – i odda ten wybór w ręce gremiów sędziowskich.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a