Tomasz Pietryga: Przed wyborami socjal zamiast sprawiedliwości

Czy przed wyborami problemy sądownictwa staną się tematem tabu?

Publikacja: 24.05.2023 12:48

Tomasz Pietryga: Przed wyborami socjal zamiast sprawiedliwości

Foto: Adobe Stock

Mimo że kampania wyborcza jeszcze się nie zaczęła, jej pierwsze jaskółki wskazują, że sądownictwo nie będzie tym razem tematem przewodnim, tak jak w ostatnich ośmiu latach. Bilans reform jest zatrważający. Trudno dziś znaleźć instytucję sądową, która nie jest skażona prawno-politycznym sporem o rozumienie prawa, konstytucji, wyroków TSUE i Trybunału Konstytucyjnego. Mamy nieprzerwany spór o legalność Krajowej Rady Sądownictwa, a polityczne porachunki rujnują resztki wiarygodności sędziów w oczach obywateli.

W Sądzie Najwyższym trwający od lat podział przeszedł do fazy wieloletniej wojny pozycyjnej. Nowi i starzy sędziowie okopali się na swoich pozycjach. Do eskalacji dochodzi raz na pewien czas, kiedy spory personalne wychodzą na jaw i docierają do opinii publicznej.

Sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym dopełnia tego smutnego obrazu. Nieakceptowanie prezesury Julii Przyłębskiej przez sześciu sędziów doprowadziło do paraliżu tej instytucji, która nie jest w stanie rozstrzygać najważniejszych ustrojowo spraw.

Czytaj więcej

Tusk proponuje 800 plus od czerwca. PiS odrzuca taką możliwość

Pat może potrwać nawet do grudnia 2024 r. Odpryskiem konfliktu między sędziami a władzą polityczną może też być zakwestionowanie składów jednoosobowych w sądach powszechnych drugiej instancji przez Sąd Najwyższy. Uchwała Izby Pracy spowodowała, że tysiące spraw spadło z wokandy, jeszcze bardziej wydłużając czas procesów. Na razie nikt z polityków nie wspomina, jak uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości po wyborach. Dla partii rządzącej temat wręcz przestał być zauważalny.

W wyborczej licytacji pierwsze miejsce zajmują sprawy socjalne i programy społeczne, bo przecież nimi wygrywa się wybory.

Zapraszam do lektury najnowszego numeru dodatku „Sądy i prokuratura”.

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy