Aktualizacja: 17.06.2020 12:27 Publikacja: 17.06.2020 12:27
Foto: Aurora Films
- Wiedziałam, że Gerhard Richter jest wybitnym artystą. Jego twórczość jest związana ze zbiorem różnego rodzaju "obrazów" fotograficznych - mówi Milada Ślizińska. -No i to bardzo ważny artysta II połowy XX wieku - z niemieckich bodaj najważniejszy. Kiedy pracowałam nad jego wystawą był już znany i uznany, tyle że nie w Polsce, chociaż cieszące się dużym zainteresowaniem prace Wilhelma Sasnala wyraźnie do jego twórczości nawiązywały. A u nas działa mechanizm - musi być o artyście głośno, aby widzowie przychodzili, czyli najlepiej, żeby był gwiazdą tzw. światowego formatu Oczywiście Richter był taką gwiazdą, w Polsce jednak mało kto znał jego twórczość. Zebrałam na tę wystawę 700 tysięcy złotych - wtedy to było naprawdę dużo, chociaż moi koledzy na Zachodzie uważali, że to niewiele. Transport jego prac wymagał nie tylko klimatyzowanego samochodu renomowanej europejskiej firmy zajmującej się przewozem dzieł sztuki, ale też każdy obraz musiał mieć specjalnie zbudowaną na jego wymiar klimatyzowaną skrzynię do transportu. Ubezpieczenie było wysokie. Poza tym postanowiliśmy wydać katalog Atlasu zawierający całość dzieła na tamtym etapie, czyli wszystkie 733 tablice. Sądziłam, że wystawę do Zamku Ujazdowskiego obejrzy co najmniej 40 tysięcy widzów (na wcześniejszej wystawie Nan Goldin było ich 90 tysięcy), ale przyszło o wiele mniej - około 6 tysięcy. Dwa lata później na londyńskiej prezentacji Richtera były tłumy.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Dwie nagrody dla twórców duńsko-polskiej „Dziewczyny z igłą” na bardzo politycznej gali
Wnętrze chatki Hagrida, centaury, Akromantule, Dementorzy i Mapa Huncwotów – to tylko niektóre atrakcje wystawy, którą w 2025 będą mogli odwiedzić w Polsce fani Harry'ego Pottera, magii i czarodziejskiej gry Quidditcha.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
Steve McQueen po raz pierwszy opowiada o mieście swojego urodzenia. Jego „The Blitz”, dostępny na Apple TV+, mówi o niemieckich bombardowaniach Londynu między 1940 i 1941 r.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas