Przez sześć miesięcy pracowły nad nim Olga Świątecka i Monika Redzisz. Fotoprezentacja powstała w ramach projektu Animatornia – biuro działań społeczno-kulturalnych realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę". Jego kuratorem i koordynatorem jest Krzysztof Pacholak.
"Cześć, chcę sfotografować wstyd" – z takimi słowami stawałyśmy w drzwiach naszych bohaterów, by skonfrontować ich (i nas same) z trudną rozmową. Chciałyśmy stworzyć własną opowieść o cudzej intymności – portretem, ale i słowem. „Wstyd" to wyciszone sesje zdjęciowe, ale także godziny rozmów z bohaterami - opowiada Olga Świątecka, współzałożycielka fotograficznego kolektywu PUAP collective.
Monika Redzisz jest w tym duecie fotografką z większym doświadczeniem. Skończyła fotografię na ASP. Zajmuje się reportażem. Pisze i fotografuje. W latach 2000-2011 tworzyła grupę Zorka Project.
- Podjęłyśmy próbę sfotografowania wstydu. Powodów wstydu jest mnóstwo - czasem to wrodzona nieśmiałość, nadwrażliwość, czasem efekt czyjegoś destrukcyjnego wpływu albo traumatycznych doświadczeń. Ale bez względu na to, czy jest to wstyd pierwotny czy nabyty, staje się potężnym hamulcem naszego rozwoju, naszego życia. Wszystko staje się trudniejsze, kiedy żyje się ze wstydem - zauważa Monika Redzisz.
WYSTAWA: