Od 8 stycznia do 31 grudnia na ścianach Pałacu Potockich pokazanych zostanie kilkadziesiąt obrazów powstałych od lat 50. do 90. XX wieku, natomiast na dziedzińcu wystawione zostaną metalowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Mutanty” i „Ptaki”.
- Wybrałem obrazy, które są bardzo ważne dla rozwoju poszczególnych tendencji artystycznych w Polsce, z drugiej strony takie, które charakteryzują się bardzo dobrymi efektami estetycznymi i zwrócą uwagę nie tylko miłośników sztuki – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, twórca kolekcji polskiej sztuki współczesnej.
Wśród prezentowanych prac znajdą się między innymi asamblaż Władysława Hasiora „Ikar”, „Art…suppli…” Tadeusza Kantora, „Apogeum” i „Małe grzeszki” Jana Lebensteina, abstrakcje wrocławskich twórców Alfonsa Mazurkiewicza, Józefa Hałasa i Zdzisława Jurkiewicza, „Martwa natura” Jerzego Nowosielskiego, inspirowane surrealizmem obrazy Kazimierza Mikulskiego „Kuszenie narzeczonej” i „Wybór narzeczonej”.
"Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się ono galerią otwartą – miejscem prezentacji na tak dużą skalę" - pisze we wprowadzeniu do katalogu Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - "Ta nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni Pałacu Potockich bierze się z chęci udostępnienia szerokiej publiczności zbiorów najwybitniejszych dzieł sztuki, które obecnie znajdują się w polskich muzeach (…). Udostępniając Pałac Potockich artystom, chcę poszerzyć przestrzeń publiczną, aby prezentować dzieła wybitne oraz pozyskać dla nich nowych odbiorców”.
Po prezentacji wrocławskiego Muzeum Narodowego w budynku MKiDN pokazywane będą zbiory sztuki współczesnej kolejnych polskich muzeów.