Tegoroczna edycja – w Polsce piąta – to trzy performances: wstrząsające tematem „Przejście techniczne” Jakuba Kamieńskiego (stworzone we współpracy z architektem Marcinem Kwietowiczem), „SEIGRADI_concerto per voce e musiche sintetiche” Santasangre z Rzymu oraz „Les faux-semblants, confidences” Marie-France i Patricii Martin. Spektakle uzupełni prezentacja wideo włoskiego kolektywu MASBEDO i „Transakcja” – nietypowa aukcja Bartka Kraciuka, podczas której artysta odsprzeda widzom swoje zaproszenie do udziału w festiwalu, czyli możliwość realizacji autorskiego projektu w przestrzeni wystawienniczej CSW od 25 do 31 stycznia.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na pierwszą z propozycji, w której Kamieński zajmuje się problemem samobójstw. Polskich samobójstw, których liczba plasuje nasz kraj w niechlubnej europejskiej czołówce. Co sprawia, że człowiek nie chce już żyć – czy da się to zmierzyć, czy można określić poziom samotności, odrzucenia i depresji motywujących desperatów? Artysta twierdzi, że tym rozważaniom sprzyjać ma atmosfera „Przejścia technicznego”. Zmniejszona liczba widzów (do 11 osób) i akcja rozgrywająca się w zwykłym mieszkaniu zamiast na scenie dają widzom szansę prześledzenia przebiegu myśli, uchwycenia tego momentu, w którym zapada decyzja.

Projekt powstał we współpracy z Zakładem Pogrzebowym Arkadia, a pokazywany będzie w Studio Piksel (ul. Noakowskiego 12 m. 43) przez wszystkie dni festiwalu Temps d’Images o godz. 21.

Zupełnie inny będzie „SEIGRADI_concerto per voce e musiche sintetiche” („SEIGRADI_koncert na głos i muzykę syntetyczną”) – performance poświęcony żywiołowi wody w naszym ekosystemie. Twórcy tak opisują jego przebieg: „źródła światła, obrazy holograficzne, dźwięki łączą się w czasie rzeczywistym, tworząc scenerię magicznego diapozytywu”. A w 40-minutowym „Les faux-semblants, confidences” („Pozory, wyznania”) Marie-France i Patricia Martin uczyć się będą nowych rzeczy – m.in. wymawiać po polsku „bracia Kaczyńscy”, tańczyć poloneza. A także porównają czerwony i biały na różnych flagach czy odgłosy śniegu w filmach „Swiss Miss” i „Nieustraszeni zabójcy wampirów”.

[i]Temps d’Images, Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, program: www.csw.art.pl, bilety: 15 – 20 zł, rezerwacje: tel. 22 625 05 22, czwartek (21.01) – niedziela (31.01)[/i]