Depero należał do grupy awangardowych twórców z kręgu Filippa Tommasa Marinettiego. Zbuntowani przeciw tradycji, pragnęli tworzyć sztukę nowoczesną, oddającą zmiany tempa życia i rozwój cywilizacji.
W 2009 roku oglądaliśmy zbiorową wystawę włoskich artystów w Zamku Ujazdowskim. Przypominała o stuleciu manifestu futurystycznego Marinettiego, który dał początek kulturalnej rewolucji w całej Europie: w literaturze, sztuce, teatrze, muzyce, filmie. Niedawno zaś minęła 50. rocznica śmierci Depero.
Pokaz na Zamku Królewskim przedstawia głównie jego malarstwo i plakaty z kolekcji prywatnych. Fortunato Depero (1892 – 1960) był artystą wszechstronnym: malarzem, poetą, scenografem, fotografem, architektem, projektantem. W 1925 roku zdobył Złoty Medal na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.
Obrazy Depero ucieleśniają idee futuryzmu: dynamikę, witalizm, ruch. Na jednym z nich czerwony człowiek z koszykiem żółtych cytryn żongluje nimi w powietrzu niczym cyrkowy iluzjonista. Uproszczona „mechaniczna” sylwetka i rytmicznie zgeometryzowane tło w intensywnych barwach emanują ekspresją. Nie mniej żywiołowa jest malarska kompozycja na pograniczu abstrakcji z niebieskim lotnikiem szybującym w różowo-białych chmurach. Futuryzm Depero z lat 20. i 30. ma także wiele cech kubistycznych.
[wyimek]Przyszłość należy do sztuki reklamy, wszechobecnej w miejscach publicznych[/wyimek]