Renowacja dzieła była konieczna i trwała ponad dwa lata. Prace rozpoczęły się w lipcu 2010 roku i zakończyły w sierpniu 2012. Sfinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na ten cel ponad 900 tys. zł
- Teraz prezentujemy obraz w najlepszym m stanie, w jakim może być. Jest to tym bardziej istotne, że dzieło Matejki ma szczególne znaczenie dla Polaków, dla naszej historii, dla naszego oglądu przeszłości i tożsamości narodowej" - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.
Pokaz odrestaurowanej "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki dzieła uświetnia obchody Jubileuszu 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.
Prace konserwatorskie prowadzono w specjalnie do tego celu zaadaptowanej Sali Matejkowskiej MNW, Podczas konserwacji zastosowano najnowszą aparaturę do badań w promieniach podczerwonych i rentgenowskich. Nowe płótno dublażowe o niestandardowej szerokości 5,1 m zostało sprowadzone z Francj. Jego przyklejanie do oryginalnego podobrazia trwało cztery dni. Operacja zdjęcia ze ściany i położenia obrazu wymagała użycia blisko 400 m lin taterniczych i pomocy 30 osób.
Powierzchnia obrazu wynosi po konserwacji 42,7 m2.Przed konserwacją obraz wraz z blejtramem ważył ok. 500 kg., obecnie 290 kg. Ma też nową ramę, do pozłocenia której zużyto 2725 płatków złota.