Marek Dobrowolski: O gwarancji trwałości sędziowskiego statusu

Komisja Wenecka w swojej opinii podjęła próbę zastosowania międzynarodowych standardów do procedowanej nowelizacji ustawy o KRS. Dziwić może tylko to, że dopiero jej stanowisko wywołało refleksję projektodawców.

Publikacja: 12.06.2024 04:31

Marek Dobrowolski: O gwarancji trwałości sędziowskiego statusu

Foto: Adobe Stock

W polskim parlamencie nadal trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustroju Krajowej Rady Sądownictwa. Wydaje się jednak, że po przedłożeniu przez Senat RP (8 maja 2024 r.) poprawki dopuszczającej do nowego KRS sędziów powołanych po 2017 r. ich intensywność zdecydowanie osłabła. Stan taki powiązany został z zapowiedzią prezydenta RP niepodpisania ustawy pozbawiającej znaczną grupę sędziów prawa wyborczego do KRS (tak J. Dubois, O rozdwojeniu jaźni, Rzeczpospolita z 29 maja 2024). Jednak przyczyny zahamowania tych prac szukać należy raczej w treści przedłożonej przez Komisję Wenecką opinii (8 maja 2024 r.), odnoszącej się do proponowanego ustroju KRS.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Afera immunitetowa na życzenie prokuratury
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Fejki i bezbronność przepisów
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Rozmyślania w oczekiwaniu
Rzecz o prawie
Jan Michał Błeszyński: Cudze chwalicie, swego nie znacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie każdy zawód zaufania jest wolny