Coraz więcej niepracujących przypada na pracujących. W tych regionach jest najgorzej

Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.

Publikacja: 10.12.2024 04:07

Coraz więcej niepracujących przypada na pracujących. W tych regionach jest najgorzej

Foto: Adobe Stock

Nie ma regionu, w którym w ciągu trzech lat spadłaby liczba osób starszych przypadających na 100 osób w wieku produkcyjnym. Najwięcej ich przybyło w woj. świętokrzyskim, ale też sporo we wszystkich województwach przy wschodniej granicy, w woj.: opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim czy warmińsko-mazurskim.

– Każdy samorząd, niezależnie od tego, czy to województwo, powiat czy gmina, zaczyna uczestniczyć w walce o przyciąganie talentów i młodych ludzi, bo w perspektywie kilkunastu–kilkudziesięciu lat, liczba 20-, 40-latków będzie decydowała o sukcesie rozwoju regionalnego – uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem depopulacja dotknie wielu regionów Polski. Spadkowi liczby ludności towarzyszy zmniejszenie się pokoleń dzieci i młodzieży i zwiększenie liczby osób starszych. Jego zdaniem ważne jest, by w każdym regionie istniało kilka miast, które będą na tyle atrakcyjne dla młodych ludzi, by chcieli w nich osiąść, a nie emigrować do wielkich miast. – Lepiej, by osiedlili się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca urodzenia, niż kilkaset – tłumaczy prof. Szukalski.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Rynek pracy
Jak polski biznes chce sobie radzić z deficytem talentów?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Rynek pracy
Rozwój kompetencji? Pracownicy pokazali żółtą kartkę pracodawcom
Rynek pracy
Rozwój technologiczny wymusi na nas zmianę umiejętności
Rynek pracy
Specjaliści szturmują oferty pracy. Najpopularniejsze kategorie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej