Najważniejsze trendy na rynku pracy w 2023 roku

Elastyczność pracy, większa przejrzystość wynagrodzeń, zmiany w ofercie benefitów i odczuwany przez wiele firm niedobór kandydatów do pracy – to niektóre z trendów ważnych dla pracowników i pracodawców w 2023 r.

Publikacja: 09.01.2023 03:00

Najważniejsze trendy na rynku pracy w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Początek roku to okazja do prognoz dotyczących kierunków rozwoju różnych rynków, w tym rynku pracy. Eksperci wskazują kilka trendów, na które warto zwrócić uwagę;

Konkurencja o talenty

Wprawdzie spowolnienie gospodarcze schładza rekrutacyjny zapał firm, ale nie powinny one liczyć na powrót do „rynku pracodawcy” i dużego wyboru kandydatów. Jak przypomina globalny raport Glassdoor i Indeed, ograniczona dostępność pracowników utrzyma się na dłużej ze względu na zmiany demograficzne. Co więcej, wymuszony przez pandemię rozwój pracy zdalnej wpływa na globalizację rynku pracy w części zawodów, na czele z IT. O tzw. talenty nadal trzeba będzie więc konkurować. Efekt? Aż 72 proc. firm badanych przez Hays Poland przewiduje w 2023 r. trudności z pozyskaniem potrzebnych pracowników, co wpłynie na podwyżki płac czy inwestycje w benefity.

Czytaj więcej

Łatwiej będzie prosić o podwyżkę, ale może być trudniej ją uzyskać

Większa przejrzystość płac

Podbity przez wysoką inflację wzrost kosztów życia sprawił, że już nie możliwości rozwoju, a wyższe zarobki są głównym argumentem za zmianą pracy. Także dla specjalistów. Tam, gdzie firmy konkurują o pracowników (na czele z IT), normą staje się ujawnianie w ofercie pracy wysokości wynagrodzenia lub przynajmniej widełek płacowych. Tej tendencji do transparentności płac, widocznej na całym świecie, sprzyjają też regulacje, nad którymi pracuje Unia.

Elastyczny model pracy

Chociaż ostatnio przybywa informacji o znanych firmach, które ogłaszają powrót do biur, to eksperci HR nie mają wątpliwości, że w pełni stacjonarny model pracy należy do przeszłości. Teraźniejszość i przyszłość to praca zdalna i hybrydowa. Według badania Hays Poland tylko co piąty specjalista i menedżer pracujący teraz zdalnie lub hybrydowo przyjąłby ofertę pracy wyłącznie z biura. Tym bardziej że wybór ofert z pracą zdalną lub hybrydową jest kilkukrotnie większy niż przed pandemią. Według raportu Glassdoor i Indeed w krajach zachodnich oferty w pełni zdalnej pracy to ok. 10 proc. ogłoszeń rekrutacyjnych, a możliwość home office przewiduje ok. 20–30 proc. ofert. W Polsce prawie co trzecie ogłoszenie zamieszczone na Pracuj.pl w listopadzie 2022 r. obiecywało pracę hybrydową.

Praca dla kilku firm

Firma Deel, która ułatwia zatrudnianie zdalnych specjalistów z zagranicy, przewiduje, że 2023 r. przyniesie dalszy wzrost popularności zdalnej pracy dla kilku pracodawców. Ten trend widoczny już (i opisany przez „Rzeczpospolitą”) w minionym roku to jeden z efektów rozwoju pracy zdalnej i rosnącej otwartości firm na zdalnych pracowników. Z kolei wzrost kosztów życia sprawia, że ci pracownicy chętniej wykorzystują elastyczność home office do przyjmowania dodatkowych zleceń czy nawet jednoczesnej pracy na dwóch etatach. Dla kilku pracodawców pracować można też stacjonarnie, po godzinach albo w weekendy. Według agencji pracy Tikrow, w 2023 r. wzrośnie zainteresowanie pracą w systemie godzinowym, na dniówki, z natychmiastową wypłatą, która wspiera domowy budżet.

Ewolucja benefitów

Wzrost elastyczności pracy wymusi dalsze zmiany na rynku świadczeń pozapłacowych. Po pandemii wyraźnie wzrosło znaczenie benefitów związanych z dobrostanem fizycznym i psychicznym, w tym z czasem wolnym. Przybywa państw i firm, które testują czterodniowy tydzień pracy, a dodatkowe dni płatnego urlopu mogą być przewagą firm, których nie stać na większe podwyżki.

Początek roku to okazja do prognoz dotyczących kierunków rozwoju różnych rynków, w tym rynku pracy. Eksperci wskazują kilka trendów, na które warto zwrócić uwagę;

Konkurencja o talenty

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"