O przychylnym nastawieniu do Ukraińców świadczy też przekonanie 58 proc. uczestników badania, że uchodźcom powinny przysługiwać takie same warunki zatrudnienia i benefity jak Polakom.
Ten pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy, znany już wcześniej, teraz, po rosyjskiej napaści, jeszcze się poprawił. Według badania agencji zatrudnienia Personnel Service w lutym (przed napaścią na Ukrainę) nastawienie polskich pracowników do ukraińskich migrantów zarobkowych było najczęściej neutralne (46 proc.) przy 35 proc. przychylnych opinii. W lipcowym badaniu Insight Lab pozytywnych wskazań było już niemal dwukrotnie więcej (65 proc.).
Wpływ wojny
– Wojna przyczyniła się do poprawy sentymentu wobec Ukraińców. Mamy do nich pozytywne nastawienie i to się nie zmieni tak długo, jak długo Polacy nie będą mieli poczucia, że osoby z Ukrainy mogą zabrać im pracę. A taki scenariusz wydaje się na razie mało prawdopodobny – twierdzi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service. Przypomina też, że nadal mamy rekordowo niskie bezrobocie, a zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie.
Również Rafał Mróz, dyrektor operacyjny Platformy Migracyjnej EWL, ocenia, że rosyjska inwazja na Ukrainę, a także związana z nią fala oddolnego i masowego wsparcia potwierdziła i umocniła widoczne już wcześniej pozytywne nastawienie Polaków do swych ukraińskich kolegów. – Polacy masowo ruszyli do pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym także swoim kolegom, z którymi pracowali, oraz ich rodzinom. Polscy pracownicy stanęli na wysokości zadania, ramię w ramię z pracodawcami, którzy również bardzo aktywnie podeszli do kwestii wsparcia uchodźców – podkreśla Mróz. Jak dodaje, to pozytywne nastawienie dostrzegają również uchodźcy z Ukrainy. Według niedawnego badania EWL dla 27 proc. uchodźców głównym powodem przyjazdu do Polski było posiadanie tu znajomych i przyjaciół, często także polskich kolegów z pracy. Co piąty wybrał zaś Polskę, oceniając, że Polacy są przyjaźnie nastawieni do Ukraińców. Najwięcej (36 proc.) uchodźców wybrało Polskę z powodu bliskości kulturowej naszych narodów. – To dobrze wróży przyszłej integracji Ukraińców i Polaków – ocenia Mróz.
Obawy młodych
Jak zwracają uwagę eksperci Insight Lab, pomimo dominującego pozytywnego nastawienia do Ukraińców w życiu zawodowym wśród Polaków nie brakuje obaw związanych z ich zwiększonym napływem na rynek pracy. Niemal połowa badanych obawia się, że wpłynie to negatywnie na warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń w Polsce, utrudniając w przyszłości znalezienie satysfakcjonującej pracy.