Podczas gdy cały sektor przedsiębiorstw badany przez GUS zakończył ubiegły rok z 1,1-proc. spadkiem zatrudnienia, to firmy wdrażające innowacyjne rozwiązania i zaliczane do tzw. nowoczesnej gospodarki zwiększyły w 2020 r. liczbę pracowników o 4,3 proc. – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" raportu spółki ADP Polska, działającej na rynku outsourcingu kadrowo-płacowego.
Jej raport jest wynikiem analizy danych z ponad 220 przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych, które zatrudniają łącznie ok. 120 tys. pracowników. Te firmy, które korzystają też na dużą skalę z nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, ADP zalicza do sektora nowoczesnej gospodarki. Według raportu, IV kwartał zeszłego roku zakończył on z zatrudnieniem o ponad 3,3 proc. większym niż rok wcześniej, podczas gdy ogół przedsiębiorstw notował w tym czasie 1,2-proc. spadek liczby pracowników.
Wsparcie eksportu
Jak zwraca uwagę Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska, pandemia Covid-19 to dla firm dodatkowe wyzwanie w postaci gwałtownie postępującej digitalizacj. Do nowej, cyfrowej rzeczywistości lepiej były przygotowane firmy nowoczesnej gospodarki. W rezultacie utrzymały wzrostową dynamikę zatrudnienia w przeciwieństwie do ogółu rynku.
Raport ADP dowodzi, że spory pomimo pandemii wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach nowoczesnej gospodarki, był głównie zasługą firm usługowych. Po załamaniu w II kwartale, gdy nagły lockdown zamroził tam rekrutacje pracowników, kolejne kwartały przyniosły odbicie. W IV kwartale zeszłego roku nowoczesne firmy usługowe zatrudniały o 5,5 proc. więcej osób niż rok wcześniej, w skali zaś całego 2020 r. ten wzrost wyniósł niemal 5,2 proc.