Alarmująca jest liczba, jaką podał prof. Schaefer. Że w roku 2022 przy rosnącej gospodarce liczba zatrudnionych w tym kraju zmniejszy się o 300 tys. osób. Jeszcze sierpniu Niemcy przyznali, że zabraknie im przynajmniej 150 tysięcy pracowników. Natomiast już dzisiaj wiadomo, że sytuacja będzie się pogarszała z każdym kolejnym rokiem. IW prognozuje, że przepaść między podażą a popytem powiększy się do ponad 650 tys. w 2029 r., pozostawiając skumulowany niedobór osób w wieku produkcyjnym w 2030 r. sięgający około 5 mln.

- Mamy dzisiaj 300 tys. wakatów i spodziewamy się, że liczba ta wzrośnie do miliona i więcej – powiedział na konferencji prasowej Robert Habeck, przywódca partii Zielonych. - Jeśli nie zlikwidujemy tej luki, będziemy mieli prawdziwe problemy z wydajnością.

Czytaj więcej

Praca czeka na Polaków w Niemczech i w Holandii. W ofertach można przebierać

Habeck podkreślił, że oznacza to konieczność zorganizowania odpowiednich szkoleń, doskonalenie kwalifikacji i tworzenia odpowiednich warunków życia dla rodzin - do życia i pracy. - Już dzisiaj odnotowujemy zainteresowanie ze strony obcokrajowców, zwłaszcza inżynierów, rzemieślników, opiekunów. Musimy to zorganizować - mówi Robert Habeck, który jest również wicekanclerzem w nowej koalicji rządzącej w Niemczech a kierowanej przez socjaldemokratę Olafa Scholza.

W tej sytuacji jedyne wyjście, to zatrudnianie większej liczby cudzoziemców. Szef Niemieckiej Agencji Pracy, powiedział we wtorkowym wydaniu dziennika „Sueddeutsche Zeitung”, że w poszukiwaniu nowych pracowników to właśnie imigranci będą kluczowi. - Nie chodzi tutaj o azyl, ale o ukierunkowaną imigrację, bo mamy dotkliwe braki na rynku pracy. Potrzebujemy 400 tys. imigrantów rocznie, a więc znacznie więcej niż w ostatnich latach – powiedział Scheele. - Od opieki pielęgniarskiej przez techników klimatycznych po logistyków i naukowców, wszędzie będzie brakować wykwalifikowanych pracowników - dodał.

Niemcy mają 83 miliony mieszkańców, 45 mln z nich pracuje. W ubiegłym roku liczba obcokrajowców mieszkających w tym kraju wzrosła o około 204 tysiące, najmniej od dekady.

Tak, jak to jest w innych krajach Europy kurcząca się siła robocza stanowi demograficzną bombę zegarową dla niemieckiego publicznego systemu emerytalnego, w którym mniej pracowników jest obciążonych zadaniem finansowania emerytur rosnącej masy emerytów, którzy cieszą się coraz dłuższą średnią życia. Partie rządzące uzgodniły w negocjacjach koalicyjnych obniżenie przeszkód dla wykwalifikowanych pracowników z zagranicy i ponowne uatrakcyjnienie pracy w Niemczech za pomocą różnych środków, w tym podniesienia krajowej płacy minimalnej do 12 euro za godzinę.

Czytaj więcej

Ruszyła fala reemigracji. To największa fala powrotów od czasu wejścia do UE