Pracownikom brak zaangażowania. Będą odchodzić. Winna pandemia

Nadchodzą złe informacje dla przedsiębiorstw - firmy w Polsce jeszcze nigdy nie stały przed tak poważnym ryzykiem wielkiej fali odejść pracowników.

Publikacja: 06.09.2021 07:04

Nastrój pracowników się pogarsza, a zaangażowanie spada.

Nastrój pracowników się pogarsza, a zaangażowanie spada.

Foto: Tomasz Zajda

Z najnowszych badań Kincentric wynika, że ich nastrój pogarsza się, a zaangażowanie spada. Jednocześnie w  najbliższych miesiącach widoczna będzie dalsza presja na wzrost wynagrodzeń, czemu sprzyja wysoka inflacja i niski poziom bezrobocia.

Eksperci nie mają wątpliwości, firmy będą musiały zmierzyć się z powikłaniami post covidowymi. Chodzi o długotrwałe skutki stresu i zaburzeniami równowagi między pracą a życiem osobistym, które doprowadzą wiele osób do rezygnacji z pracy. Wakat, w sytuacji rosnącej walki o talenty, zwłaszcza w branżach innowacyjnych, to wyzwanie dla pracodawców.

Czytaj więcej

Dwutygodniowy urlop – obowiązek czy przywilej?

Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca Kincentric Poland, wskazuje, że odsetek zupełnie niezaangażowanych pracowników stanowi niemal 25 proc. A, jak wynika z „Badania zaangażowania polskich pracowników za I półrocze 2021 r.”, to więcej niż na świecie (tylko 14 proc.). - Tacy pracownicy negatywnie mówią o swojej firmie. Są gotowi zmienić pracę, gdy nadarzy się ku temu okazja i nie są skłonni do działania w imię dobra przedsiębiorstwa - tłumaczy.

Jej zdaniem pracodawcy mają przed sobą zadanie transformacji kultury organizacyjnej i wypracowanie nowej formuły pracy. - Z punktu widzenia firmy kluczowa w najbliższych miesiącach będzie walka z długotrwałymi skutkami stresu i zaburzenia równowagi między pracą a życiem osobistym, a także powikłaniami pocovidowymi. Organizacje mają wyzwania związane z szeroko rozumianym mental health - dodaje Magdalena Warzybok.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku

Praca zdalna i w reżimie sanitarnym negatywnie odbiła się na dzieleniu się wiedzą – ten aspekt jest oceniany niżej niż w 2019 i spadek jest znaczący (- 20 pp), co więcej trend spadkowy utrzymuje się od poprzedniego kwartału (-7 pp w stosunku do początku 2021 r.).

Kadry & Płace
Urlop to urlop, ale nie dla wszystkich. Praca nas przytłacza
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka
Prawo i Podatki
Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT
Sponsorowane
Praca zdalna to także wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moja Firma
Glov – polska marka, która zawojowała świat