Eksperci zajmujący się rynkiem pracy zgodnie podkreślają, że zdecydowanie w przeszłość odchodzi sytuacja, w której kandydat przychodząc do pracy, często zostawał w danej profesji do końca swojej aktywności zawodowej, nieraz nawet w tym samym zakładzie pracy. Zmiany we współczesnej gospodarce, napędzane przez dynamiczny rozwój nowych technologii powodują, że zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów będzie mocno ewoluować. Dla pracowników oznacza to konieczność kształcenia się przez całe życie, stałego rozwijania kompetencji, ale też gotowość do zmiany stanowisk, a nawet specjalizacji w trakcie kariery zawodowej.
Bez wątpienia coraz szersze zastosowanie w firmach będą miały automatyzacja oraz optymalizacja procesów biznesowych. W efekcie proste, powtarzalne czynności w coraz szerszym zakresie będą wykonywane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Te zmiany już następują.
Z jednej strony znaczy to, że część stanowisk pracy będzie znikać. Z drugiej, że uwolnione w ten sposób zasoby ludzkie przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystać do innych zadań – bez zwiększania zatrudnienia i kosztów. Powstawać będą także nowe specjalizacje – czasami takie, których charakter dziś trudno jeszcze przewidzieć.
Te zmiany bez wątpienia oznaczają jedno: na rynku pracy trzeba będzie wykazywać się coraz większą elastycznością. Niewątpliwym atutem kandydatów do pracy staje się więc otwartość na wyzwania i chęć budowania zasobu nowych kompetencji. Zawody przyszłości będą wymagać ustawicznego kształcenia i gotowości do podjęcia nowych zadań. Te słowa jak mantra powtarzają specjaliści od HR.