Eksperci zajmujący się rynkiem pracy zgodnie podkreślają, że zdecydowanie w przeszłość odchodzi sytuacja, w której kandydat przychodząc do pracy, często zostawał w danej profesji do końca swojej aktywności zawodowej, nieraz nawet w tym samym zakładzie pracy. Zmiany we współczesnej gospodarce, napędzane przez dynamiczny rozwój nowych technologii powodują, że zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów będzie mocno ewoluować. Dla pracowników oznacza to konieczność kształcenia się przez całe życie, stałego rozwijania kompetencji, ale też gotowość do zmiany stanowisk, a nawet specjalizacji w trakcie kariery zawodowej.

Bez wątpienia coraz szersze zastosowanie w firmach będą miały automatyzacja oraz optymalizacja procesów biznesowych. W efekcie proste, powtarzalne czynności w coraz szerszym zakresie będą wykonywane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Te zmiany już następują.

Z jednej strony znaczy to, że część stanowisk pracy będzie znikać. Z drugiej, że uwolnione w ten sposób zasoby ludzkie przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystać do innych zadań – bez zwiększania zatrudnienia i kosztów. Powstawać będą także nowe specjalizacje – czasami takie, których charakter dziś trudno jeszcze przewidzieć.

Rozwój kompetencji

Te zmiany bez wątpienia oznaczają jedno: na rynku pracy trzeba będzie wykazywać się coraz większą elastycznością. Niewątpliwym atutem kandydatów do pracy staje się więc otwartość na wyzwania i chęć budowania zasobu nowych kompetencji. Zawody przyszłości będą wymagać ustawicznego kształcenia i gotowości do podjęcia nowych zadań. Te słowa jak mantra powtarzają specjaliści od HR.

SGH

Przewagę konkurencyjną na rynku pracy osób, które stawiają na aktywny rozwój kompetencji, potwierdzają badania dotyczące zarobków. Według przekrojowego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń osób po studiach podyplomowych w 2020 r. wyniosła 6 703 zł (brutto). A to aż o 1 600 zł więcej niż mediana dla całego kraju.

Z kolei mediana płac osób, które nie ukończyły takich studiów, wyniosła zaledwie… 5 000 zł. Warto zwrócić uwagę, że 25 proc. najniżej wynagradzanych absolwentów zarabiało mniej niż 4 799 zł, jednak kolejne 25 proc. najwyżej wynagradzanych – więcej niż 10 000 zł.

Postaw na renomowaną uczelnię

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Rozważając podjęcie studiów podyplomowych, warto postawić na renomowaną uczelnię, której dyplom jest najlepszym atutem w rozmowie z przyszłym pracodawcą.

Taką uczelnią o ugruntowanej pozycji jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH). To najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia ekonomiczna w Polsce, a także jeden z najlepszych uniwersytetów o tym profilu w Europie Środkowej.

Coraz więcej prezesów dużych firm w Polsce to absolwenci SGH. W ostatnim rankingu „Kuźnia prezesów” dziennika „Rzeczpospolita” uczelnia uplasowała się na 1. miejscu. Z kolei w rankingu Perspektywy 2021 studia w SGH we wszystkich kategoriach kierunków ekonomicznych uplasowały się w ścisłej czołówce, a w rankingu uczelni ekonomicznych zajęliśmy pierwsze miejsce.

Dni Otwarte Studiów Podyplomowych

Aby umożliwić osobom zainteresowanym podjęciem studiów podyplomowych poznanie oferty SGH, uczelnia organizuje Dni Otwarte Studiów Podyplomowych. Od 14 do 30 września odbędzie się cykl spotkań z kierownikami studiów.

W sumie SGH oferuje przeszło 140 kierunków. Skąd ta liczba? Każdego roku SGH nie tylko rozwija dotychczasowe kierunki, ale i tworzy nowe, odpowiadając na zmieniające się oczekiwania przyszłych słuchaczy, ale i zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na nowe kompetencje.

Nowe specjalizacje

Wśród innych kierunków studiów podyplomowych SGH proponuje takie specjalności, jak FinTech – nowe zjawiska i technologie na rynku finansowym, Prawo i gospodarka samorządu terytorialnego, Lean w usługach, Marketing sportu, Dyplomacja gospodarcza (Economic Diplomacy), Technologie i procesy przyszłości czy Akademia Menedżerska — nowoczesna praktyka zarządzania firmą.

SGH

Co ważne, wszystkie zajęcia nastawione są nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim na praktyczną. Prowadzący są ekspertami w swoich dziedzinach nie tylko za sprawą doświadczenia akademickiego, ale i wieloletniej działalności biznesowej.

SGH oferuje także cztery programy Executive MBA. Studia koncentrują się nie tylko na analizie przypadków, lecz także na wiedzy stosowanej – dzięki warsztatom, symulacjom oraz wizytom studyjnym. Poza tym jedną z najczęściej wskazywanych przez absolwentów korzyści ze studiów menedżerskich MBA w SGH jest networking i budowanie sieci kontaktów biznesowych.

Zapisy na Dni Otwarte Studiów Podyplomowych SGH: www.sgh.waw.pl/dosp.

Materiał powstał we współpracy z SGH