W II kwartale 2014 r. nadal szybko rosła liczba osób pracujących BAEL. W ujęciu rocznym zwiększyła się o 1,7 proc. w ujęciu rocznym wobec 1,8 proc. w ujęciu rocznym przed kwartałem (dane odsezonowane). W poprzednich dwóch kwartałach na wzrost zatrudnienia oddziaływały także efekty statystyczne związane z wydłużeniem urlopów macierzyńskich. W II kwartale 2014 r. efekty statystyczne nie podnosiły już rocznej dynamiki pracujących, a mimo to utrzymała się ona na relatywnie wysokim poziomie.
Liczba osób aktywnych zawodowo obniżyła się. Jest to wynik zarówno spadku współczynnika aktywności zawodowej, jak i pierwszego od 2007 r. spadku populacji osób w wieku powyżej 15 lat.
Dane o przepływach na rynku pracy wskazują, że wyraźnie spadła liczba osób napływających z nieaktywności do bezrobocia (np. absolwentów dopiero poszukujących pracy), a z drugiej strony wzrosła liczba osób odpływających do nieaktywności bezpośrednio z zatrudnienia (np. w wyniku przejścia na emerytury, urlopy wychowawcze itp.).
Stopa bezrobocia nadal obniża się. Stopa bezrobocia rejestrowanego po skorygowaniu o wahania sezonowe spadła od swojego maksimum na jesieni 2013 r. o 0,3 pkt proc. do 13,2 proc. Stopa bezrobocia BAEL obniżyła się w II kwartale 2014 r. do 9,2 proc. (dane odsezonowane), tj. o 0,5 pkt proc. wobec I kwartału 2014 roku.
Dynamika wzrostu płac w gospodarce w II kwartale 2014 r. obniżyła się do 3,5 proc. w ujęciu rocznym (wobec 4,2 proc. w ujęciu rocznym w I kwartale 2014 r.). Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw pozostawała na stabilnym poziomie, wyższym niż w całej gospodarce (wzrost o 4,1 proc. w ujęciu rocznym).