Aktualizacja: 23.06.2015 14:08 Publikacja: 23.06.2015 12:47
Foto: Fotorzepa
Na etacie, na umowę o pracę tymczasową albo w ramach samozatrudnienia- formy są różne, ale coraz większy odsetek mieszkańców świata stara się jakoś zrobić na życie. Odsetek osób biernych zawodowo spadł w ubiegłym roku do 36 proc. i był najniższy od 2009 r. gdy na świecie swoje żniwo zbierał kryzys finansowy- wynika z najnowszego raportu amerykańskiej firmy badawczej Gallup, „Good jobs 2014".
Raport- jak wyjaśniają jego autorzy- ocenia kondycję gospodarczą państw porównując tam na podstawie badania pracowników w 144 krajach odsetek „dobrych miejsc pracy" (czyli zatrudnienia na etacie w pełnym wymiarze godzin). Udział tych dobrych miejsc pracy od kilku lat pozostaje na stałym poziomie 26 proc., choć w porównaniu z 2009 r. lekko wzrósł (z 25 proc.). To oznacza, że 1,3 mld osób na świecie ma stałą pracę. Nie zmienił się też odsetek bezrobotnych (8 proc).
Chociaż migranci najczęściej wykonują prace fizyczne, to przybywa wśród nich specjalistów i menedżerów, także tych z dyplomem polskich uczelni.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Dla sporej grupy spółek ostatni kwartał to sezonowo najważniejszy okres roku pod względem wyników.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Mamy wysyp planów rozwojowych spółek giełdowych. Czasami mogą one być przyjmowane jako męczący PR nowych zarządów. Ale zdaniem analityków to dobry sposób na pokazanie, jak firma chce wykorzystać szanse i jak chce unikać zagrożeń.
• Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte. Teraz wszystko zależy od Andrzeja Dudy • Nowa pomoc dla firm dotkniętych powodzią. ZUS podał ważny termin • Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko • Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem • Od kiedy podwyżka dofinansowania z PFRON? Jest termin • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas