Wyższe ceny mogą być dobre dla rolników borykających się z problemami. Ale wzrost cen składników czekolady – w tym także kakao, nie będą dobrą wiadomością dla kupujących słodycze.
Czytaj więcej
Światowy rynek kakao rośnie z roku na rok i w 2026 r. ma osiągnąć wartość 13,5 mld dol. W ciągu ostatniego roku cena tego surowca poszła w górę o 10 proc.
Jak dotąd w tym roku kontrakty futures na kakao wzrosły o około 21 procent – informuje CNN. Wyższe ceny są napędzane przez popyt przewyższający podaż. W tym sezonie plony kakao są rozczarowująco niskie, prawdopodobnie z powodu chorób upraw i ulewnych deszczy. Na dodatek w przyszłym sezonie analitycy spodziewają się kolejnych słabych zbiorów z powodu El Niño, zjawiska naturalnie występującego w tropikalnym Oceanie Spokojnym, które zwykle przynosi cieplejsze globalne temperatury – złe warunki do uprawy kakao. Tymczasem popyt na kakao utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w Europie i Azji.
Początkowo prognostycy przewidywali dobrą podaż w tym roku, powiedział Joules. Jednak jak wynika z miesięcznego raportu Międzynarodowej Organizacji Kakao za kwiecień zbiory będą za małe by zaspokoić popyt. Głowna przyczyna to choroba, która zaatakował uprawy - wirus obrzęku pędów kakaowca (CSSV). Wirus jest przenoszony przez owady i od lat utrudnia produkcję w krajach będących największymi dostawcami kakao. Aby zwalczyć śmiertelną chorobę, rolnicy często muszą wyciąć chore drzewa i zasadzić nowe. Osiągnięcie szczytowej produkcji przez nowe drzewa może zająć lata – pisze CNN.
Czytaj więcej
Właściciel marki KitKat, koncern Nestle, zdecydował się rozwiązać współpracę marki z Fairtrade, organizacją gwarantującą farmerom minimalne, uczciwe ceny.