Jak prawidłowo ustalić wartość nieruchomości

Zdecydowana większość operatów szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych dokonywana jest podejściem porównawczym, metodą porównywania parami. Jest to najprostsza i najczęściej stosowana metodą wyceny, która jak większość ma wady i zalety. Przyjrzymy się jej szczegółowo, szczególnie w kontekście niepewności rynkowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Publikacja: 17.11.2020 17:15

Jak prawidłowo ustalić wartość nieruchomości

Foto: Adobe Stock

W aktualnym stanie prawnym brak jest dokładnej metodyki związanej ze sporządzaniem wyceny nieruchomości, w tym również w metodzie porównywania parami. Poprzednio obowiązujące rzeczoznawców majątkowych standardy zostały uchylone a w ich miejsce nie powstały nowe (poza „Wyceną dla zabezpieczenia wierzytelności"). Stare standardy stanowią więc tylko wzór dobrych praktyk zalecanych do stosowania przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. W powstałej próżni legislacyjnej należy więc stosować przepisy ogólne, tj. ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatów szacunkowych. Przepisy te stanowią, że ceny transakcyjne koryguje się o cechy różniące nieruchomości podobne do nieruchomości wycenianej oraz uwzględnia zmiany poziomu cen wskutek upływu czasu.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego