Obowiązki raportowe MDR a sprawozdanie finansowe

Zbliża się okres badania sprawozdań finansowych spółek, których rok finansowy równy jest kalendarzowemu. W czasie ich badania przedstawiciele spółki co raz częściej spotykają się z pytaniem zadawanym przez audytora o wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych.

Publikacja: 18.03.2024 02:00

Obowiązki raportowe MDR a sprawozdanie finansowe

Foto: Adobe Stock

Zgodnie ze standardami badania audytor w trakcie przeprowadzania badania uwzględnia stosowne ramowe wymogi przepisów prawa i regulacji, które obowiązują spółkę. Biegły rewident jest odpowiedzialny za uzyskanie wystarczających i odpowiednich dowodów badania dotyczących przestrzegania przepisów prawa i regulacji przez jednostkę.

Brak przestrzegania przepisów prawa przez spółkę może prowadzić do nałożenia sankcji lub kar przez uprawnione podmioty, co może wpływać na jej finanse. Brak odzwierciedlenia ich potencjalnego wpływu w księgach podmiotu, na którego powinny być nałożone z uwagi na niewykonywanie ciążących na nim obowiązków, może doprowadzić do zniekształcenia wyniku finansowego. A to jest sytuacja, którą audytor powinien rozważyć w swoim raporcie z badania.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność