ESEF – zamiast ułatwień kolejne wyzwania

Dla spółek z głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych zamknięcie 2022 roku to również potyczka z raportowaniem ESEF, która nie dla wszystkich skończyła się pełnym sukcesem. Zbiorowe znakowanie not okazało się problematyczne nie tylko dla emitentów, ale również dla dostawców oprogramowania. Na w pełni dostępne, przejrzyste i porównywalne dane w formie elektronicznej będziemy musieli jeszcze poczekać.

Publikacja: 31.05.2023 02:00

ESEF – zamiast ułatwień kolejne wyzwania

Foto: Adobe Stock

Emitenci, których papiery wartościowe są w obrocie na rynku regulowanym, opublikowali już swoje skonsolidowane sprawozdania finansowe za rok 2022 zgodnie z rozszerzonymi wymogami raportowania ESEF (tzw. faza druga jednolitego elektronicznego formatu raportowania). Przypomnijmy, że unijne regulacje wymagają, aby raporty roczne emitentów były publikowane w formacie XHTML. Dzięki możliwości odczytu za pomocą przeglądarki internetowej dokumenty te powinny stać się powszechnie dostępne. Dodatkowym wymogiem do skonsolidowanych sprawozdań finansowych zawartych w tych raportach rocznych jest konieczność przypisania znaczników XBRL pochodzących z taksonomii ESEF do kwot i danych tekstowych, co ma na celu, między innymi, znacząco ułatwić porównywanie informacji finansowych między emitentami.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności