ESEF – zamiast ułatwień kolejne wyzwania

Dla spółek z głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych zamknięcie 2022 roku to również potyczka z raportowaniem ESEF, która nie dla wszystkich skończyła się pełnym sukcesem. Zbiorowe znakowanie not okazało się problematyczne nie tylko dla emitentów, ale również dla dostawców oprogramowania. Na w pełni dostępne, przejrzyste i porównywalne dane w formie elektronicznej będziemy musieli jeszcze poczekać.

Publikacja: 31.05.2023 02:00

ESEF – zamiast ułatwień kolejne wyzwania

Foto: Adobe Stock

Emitenci, których papiery wartościowe są w obrocie na rynku regulowanym, opublikowali już swoje skonsolidowane sprawozdania finansowe za rok 2022 zgodnie z rozszerzonymi wymogami raportowania ESEF (tzw. faza druga jednolitego elektronicznego formatu raportowania). Przypomnijmy, że unijne regulacje wymagają, aby raporty roczne emitentów były publikowane w formacie XHTML. Dzięki możliwości odczytu za pomocą przeglądarki internetowej dokumenty te powinny stać się powszechnie dostępne. Dodatkowym wymogiem do skonsolidowanych sprawozdań finansowych zawartych w tych raportach rocznych jest konieczność przypisania znaczników XBRL pochodzących z taksonomii ESEF do kwot i danych tekstowych, co ma na celu, między innymi, znacząco ułatwić porównywanie informacji finansowych między emitentami.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?