Rozrachunki z kontrahentami – należności i rozrachunki w walutach obcych (cz.III)

Rozliczenie należności powoduje ich wyłączenie (wyksięgowanie) z ksiąg rachunkowych jednostki. Przyjmuje ono formy zależne od postanowień umowy zakupu-sprzedaży, bądź uzgodnień między kontrahentami. Najczęściej następuje w formie zapłaty środkami pieniężnymi bądź w naturze, poprzez przekazanie innego składnika majątkowego lub wyświadczenie usługi, albo też drogą kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań.

Publikacja: 12.04.2023 02:00

Rozrachunki z kontrahentami – należności i rozrachunki w walutach obcych (cz.III)

Foto: Adobe Stock

Niekiedy spłata należności następuje w formie ich zamiany na akcje lub udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki będącej dłużnikiem. W takiej sytuacji wkład do spółki, służący pokryciu objętych udziałów lub akcji, stanowi należność, która u wierzyciela zamienia się w długotrwałe aktywa finansowe. Z punktu widzenia spółki, w której podwyższany jest kapitał, dochodzi do sytuacji, w której wartość udziałów otrzymanych w zamian za wnoszoną aportem wierzytelność będzie odpowiadała jej wartości nominalnej. Działanie to nie będzie skutkowało wystąpieniem przychodu po stronie dłużnika.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił