Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Wysoka inflacja powoduje zmniejszenie siły nabywczej pieniądza, ale wpływa również na zaburzenie porównywalności danych w sprawozdaniach finansowych. Zjawisko hiperinflacji nie zostało uregulowane ani w ustawie o rachunkowości ani w Krajowych Standardach Rachunkowości.

Publikacja: 21.06.2022 22:09

Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Foto: Adobe Stock

Poziom cen w ostatnich miesiącach w Polsce oraz w wielu innych krajach uległ znacznemu wzrostowi. Wpływ na to ma wiele czynników gospodarczych, politycznych i społecznych. Można do nich zaliczyć m.in. poziom popytu i podaży, wzrost gospodarczy, wojny i konflikty, poziom stóp procentowych oraz kursów walut.

Jednostki, które sporządzają swoje sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i znajdują się w sytuacji, gdy walutą funkcjonalną jednostki jest waluta gospodarki hiperinflacyjnej, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych obowiązane są stosować Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 29 „Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji” (dalej: MSR 29). Przepisy w nim zawarte regulują kwestie związane z odpowiednim przekształcaniem poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych aby zwiększyć użyteczność sprawozdań finansowych, zapewniając porównywalność danych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP