Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Wysoka inflacja powoduje zmniejszenie siły nabywczej pieniądza, ale wpływa również na zaburzenie porównywalności danych w sprawozdaniach finansowych. Zjawisko hiperinflacji nie zostało uregulowane ani w ustawie o rachunkowości ani w Krajowych Standardach Rachunkowości.

Publikacja: 21.06.2022 22:09

Rachunkowość w warunkach hiperinflacji

Foto: Adobe Stock

Poziom cen w ostatnich miesiącach w Polsce oraz w wielu innych krajach uległ znacznemu wzrostowi. Wpływ na to ma wiele czynników gospodarczych, politycznych i społecznych. Można do nich zaliczyć m.in. poziom popytu i podaży, wzrost gospodarczy, wojny i konflikty, poziom stóp procentowych oraz kursów walut.

Jednostki, które sporządzają swoje sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i znajdują się w sytuacji, gdy walutą funkcjonalną jednostki jest waluta gospodarki hiperinflacyjnej, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych obowiązane są stosować Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 29 „Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji” (dalej: MSR 29). Przepisy w nim zawarte regulują kwestie związane z odpowiednim przekształcaniem poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych aby zwiększyć użyteczność sprawozdań finansowych, zapewniając porównywalność danych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?