Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Inwentaryzacja jest częścią składową złożonego systemu rachunkowości. Jeśli więc została przeprowadzona rzetelnie jest gwarancją wiarygodności sprawozdania finansowego.

Publikacja: 30.11.2021 14:46

Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Foto: Inwentaryzacja aktywów – przez koronawirusa pojawiły się problemy z organizacją spisu z natury. Źródło: Adobe Stock

Warto zatem znać praktyczne procedury rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, aby dokonane były one prawidłowo, a obraz kondycji majątkowej podmiotu nie został zniekształcony.

Wszystkie różnice inwentaryzacyjne, do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie „Rozliczenie niedoborów i szkód" oraz na koncie „Rozliczenie nadwyżek", przy czym należy pamiętać, że na koniec roku obrotowego, konta te nie powinny wykazywać sald, ponieważ różnice inwentaryzacyjne należy rozliczyć razem z zamknięciem ksiąg za dany rok. Ujęty w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych sposób rozliczenia zatwierdza kierownik jednostki, natomiast przyczyny powstania różnic określa komisja inwentaryzacyjna w protokole inwentaryzacyjnym.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy