Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Inwentaryzacja jest częścią składową złożonego systemu rachunkowości. Jeśli więc została przeprowadzona rzetelnie jest gwarancją wiarygodności sprawozdania finansowego.

Publikacja: 30.11.2021 14:46

Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Foto: Inwentaryzacja aktywów – przez koronawirusa pojawiły się problemy z organizacją spisu z natury. Źródło: Adobe Stock

Warto zatem znać praktyczne procedury rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, aby dokonane były one prawidłowo, a obraz kondycji majątkowej podmiotu nie został zniekształcony.

Wszystkie różnice inwentaryzacyjne, do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie „Rozliczenie niedoborów i szkód" oraz na koncie „Rozliczenie nadwyżek", przy czym należy pamiętać, że na koniec roku obrotowego, konta te nie powinny wykazywać sald, ponieważ różnice inwentaryzacyjne należy rozliczyć razem z zamknięciem ksiąg za dany rok. Ujęty w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych sposób rozliczenia zatwierdza kierownik jednostki, natomiast przyczyny powstania różnic określa komisja inwentaryzacyjna w protokole inwentaryzacyjnym.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem