Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Inwentaryzacja jest częścią składową złożonego systemu rachunkowości. Jeśli więc została przeprowadzona rzetelnie jest gwarancją wiarygodności sprawozdania finansowego.

Publikacja: 30.11.2021 14:46

Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Foto: Inwentaryzacja aktywów – przez koronawirusa pojawiły się problemy z organizacją spisu z natury. Źródło: Adobe Stock

Warto zatem znać praktyczne procedury rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, aby dokonane były one prawidłowo, a obraz kondycji majątkowej podmiotu nie został zniekształcony.

Wszystkie różnice inwentaryzacyjne, do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie „Rozliczenie niedoborów i szkód" oraz na koncie „Rozliczenie nadwyżek", przy czym należy pamiętać, że na koniec roku obrotowego, konta te nie powinny wykazywać sald, ponieważ różnice inwentaryzacyjne należy rozliczyć razem z zamknięciem ksiąg za dany rok. Ujęty w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych sposób rozliczenia zatwierdza kierownik jednostki, natomiast przyczyny powstania różnic określa komisja inwentaryzacyjna w protokole inwentaryzacyjnym.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS