Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Inwentaryzacja jest częścią składową złożonego systemu rachunkowości. Jeśli więc została przeprowadzona rzetelnie jest gwarancją wiarygodności sprawozdania finansowego.

Publikacja: 30.11.2021 14:46

Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych w księgach

Foto: Inwentaryzacja aktywów – przez koronawirusa pojawiły się problemy z organizacją spisu z natury. Źródło: Adobe Stock

Warto zatem znać praktyczne procedury rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, aby dokonane były one prawidłowo, a obraz kondycji majątkowej podmiotu nie został zniekształcony.

Wszystkie różnice inwentaryzacyjne, do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie „Rozliczenie niedoborów i szkód" oraz na koncie „Rozliczenie nadwyżek", przy czym należy pamiętać, że na koniec roku obrotowego, konta te nie powinny wykazywać sald, ponieważ różnice inwentaryzacyjne należy rozliczyć razem z zamknięciem ksiąg za dany rok. Ujęty w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych sposób rozliczenia zatwierdza kierownik jednostki, natomiast przyczyny powstania różnic określa komisja inwentaryzacyjna w protokole inwentaryzacyjnym.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału