Rola dyrektora finansowego firmy startującej na rynek kapitałowy

W zakres obowiązków dyrektora finansowego jako głównodowodzącego finansami prywatnego przedsiębiorstwa może także wchodzić pozyskiwanie kapitału. Zazwyczaj wiąże się ono z poszukiwaniem dostępu do publicznych rynków finansowania oraz poszukiwaniem inwestorów poprzez ścisłą współpracę z domem maklerskim. W dłuższej perspektywie wiąże się także z budową odpowiedniej struktury korporacyjnej i solidnej marki na rynku.

Publikacja: 21.09.2021 13:19

Rola dyrektora finansowego firmy startującej na rynek kapitałowy

Foto: Adobe Stock

Należy pamiętać o tym, że głównym założeniem inwestora jest pomnażanie jego kapitału czyli osiąganie zysków. Dyrektor finansowy jak i zarząd firmy startującej na rynek kapitałowy są zobligowani do przekonania inwestora do swoich racji i wizji rozwoju przedsiębiorstwa. Musi to nastąpić zanim prywatny bądź instytucjonalny inwestor zdecyduje się ulokować swoje środki w tej konkretnej spółce. Poza pozyskiwaniem inwestorów do IPO dyrektor finansowy przede wszystkim przygotowuje cały proces pod kątem finansowym, a także zajmuje się wprowadzaniem nowych regulacji w spółce po debiucie giełdowym.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt