Jak napisaliśmy w sobotniej "Rz" (artykuł "[link=http://www.rp.pl/artykul/69745,276252_Rzad_sciagnie_abonament_.html]Rząd ściągnie abonament[/link]") nowa ustawa medialna zawiera ustęp w myśl którego abonament RTV co prawda zostanie zlikwidowany, ale zaległe opłaty z tego tytułu zostaną ściągnięte przez urzędy skarbowe. Rzecz niebłaha, bo dotyczy ok. 2 milionów Polaków (szacunki KRRiT), którzy maja zarejestrowane odbiorniki, a abonamentu nie płacą (to, że Platforma sama ich zachęcała do niepłacenia, to już inna sprawa). Chodzić może nawet o pół miliarda złotych.
[srodtytul]Trudna sztuka czytania[/srodtytul]
Jaka była reakcja Jerzego Szmajdzińskiego, jednego z architektów nowego medialnego ładu? Powiedział w radiowej Trójce, że w ustawie nie ma takich zapisów i zachęcił do czytania projektów zawieszonych na stronach internetowych klubów parlamentarnych.
Ponieważ (co może być dla Jerzego Szmajdzińskiego pewnym zaskoczeniem) kilka osób w redakcji "Rz" umie czytać, a nawet posługiwać się Internetem, zajrzeliśmy na stronę Klubu Parlamentarnego PO ([link=http://www.platformanawiejskiej.pl/ustawy]www.platformanawiejskiej.pl/ustawy[/link]). Znajduje się tam dokument [link=http://www.platformanawiejskiej.pl/ustawy/pobierz/plik_123685472722.pdf]"plik_123685472722.pdf[/link]", umieszczony 12 marca tego roku. Nosi tytuł "Ustawa o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych. Projekt" (zamieszczony także na naszej [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/282685]stronie internetowej[/link]). Jest to właśnie ta ustawa, którą z dumą w Sejmie przedstawiali kilka dni temu posłowie Zbigniew Chlebowski, Jerzy Szmajdziński i Stanisław Żelichowski.
W art. 50 tej ustawy czytamy (podkreślenia moje - P.G.): "W terminie roku od dnia wejścia w życie ustawy operator powszechny (czyli Poczta Polska, która obecnie zbiera abonament - przyp. red. ) przekaże Krajowej Radzie bazę danych osób posiadających zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne, wraz z komputerową bazą danych obsługującą rozliczenia i egzekucję tych opłat. Egzekucję poboru opłat abonamentowych należnych na podstawie dotychczasowych przepisów pozostawia się operatorowi powszechnemu, nie dłużej jednak niż przez rok od dnia wejścia w życie ustawy. Po tym czasie obowiązki egzekucyjne przejmują właściwi miejscowo dla abonentów naczelnicy urzędów skarbowych, a wyegzekwowane należności zostaną przekazane przez Krajową Radę, na rachunek Funduszu."