Rzeczywiście, wśród dziesiątek książek, które ukazały się o ks. Jerzym, ta napisana z perspektywy teologicznej i historycznej jest w pewien sposób nowatorska. Ukazuje bowiem życie i męczeńską śmierć ks. Popiełuszki nie tylko na tle PRL i powojennej historii Kościoła – bo takie pozycje istnieją – ale wpisuje ją w całą tysiącletnią historię chrześcijaństwa w Polsce. Wieloznaczny jest tytuł książki „Tama”. Pierwsze skojarzenie: tama na Wiśle we Włocławku, gdzie zbrodniarze z SB wrzucili ciało ks. Jerzego. Taką „tamą” przeciw złu, kłamstwu i nieprawości, co widać doskonale w książce, był w czasach stanu wojennego ks. Jerzy. Ale był nią też Kościół w różnych okresach tysiącletnich dziejów Polski.
Przed niedzielną beatyfikacją ks. Popiełuszki ukazało się także drugie wydanie książki „Świadek prawdy” dziennikarki „Niedzieli” Mileny Kindziuk. Ta obszerna, napisana w reporterskim stylu biografia ks. Jerzego została rozszerzona w stosunku do wydania z 2004 roku o wypowiedzi m.in. kard. Stanisława Dziwisza, gen. Wojciecha Jaruzelskiego, ks. Tomasza Kaczmarka, postulatora procesu beatyfikacyjnego. Uwzględnia też wcześniej nieznane dokumenty IPN. W aneksie zawiera wiele dokumentów, homilii, notatek. Ale nie kończy się na życiu i śmierci ks. Jerzego – opowiada o cudach i łaskach, jakich ludzie doznają za jego wstawiennictwem.
Bo historia ks. Jerzego, wbrew temu, co myśleli jego mordercy, się nie skończyła. Ona żyje. A z beatyfikacją zaczyna się na nowo.
[i]Ks. Jan Sochoń, Tama. Opowieść o życiu i męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki, Wydawnictwo WAM, Kraków 2010[/i]
[i]Milena Kindziuk, Świadek prawdy. Życie i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2010[/i]