1920: Jak przechytrzono Komisarza Rządu

Rankiem 19 lipca, kiedy nie ukazało się poranne wydanie „Rzeczpospolitej” rozdzwoniły się telefony, czytelnicy dobijali się do redakcji przy ul. Boduena 2 i do administracji przy ul. Szpitalnej 12 pytając, co się stało. Kolegium redakcyjne w tym czasie pochylało się nad policyjnym zawiadomieniem o zawieszeniu pisma:

Publikacja: 13.07.2012 16:50

1920: Jak przechytrzono Komisarza Rządu

Foto: Rzeczpospolita

Do Pana Redaktora Gazety „Rzeczpospolita"

Komunikuję Panu następujące rozporządzenie Pana Komisarza Rządu z dnia dzisiejszego:

Na zasadach artykułu 2-go Ustawy z dn. 25.VII.1919 r. w przedmiocie zapewnienia bezpieczeństwa Państwa i utrzymania porządku publicznego w czasie wojny, wydawnictwo „Rzeczpospolita" za tendencyjne i niezgodne z prawdą wiadomości dotyczące zarządzeń Naczelnego Dowództwa w art. „Uwagi" na przeciąg tygodnia zawieszam.

Komisarz Rządu F. Anusz

Kierownik Wydziału Prasowego A. Sygietyński

Nadmieniam, że na zasadzie powyższego rozporządzenia dzisiejszy numer gazety ukazać się nie może

Komisarz W. Gocławski

Kolegium redakcyjne po naradzie z prawnikami znalazło lukę prawną w ustawie. Nie zakazywała ona rozpowszechniania wstrzymanej gazety jako jednodniówki pod innym tytułem. Natychmiast dodrukowano pierwszą stronę, z tytułem „Res Publica". Pod wydrukowanym w gazecie pełnym tekstem policyjnego zawiadomienia widniał w nawiasie dopisek ? Od Redakcji: „Wymienione Uwagi dzisiejszego wydania Rzeczpospolitej poświęcone były sprawie dopuszczenia na front posłów sejmowych księży jako lotnych kapelanów".

W rubryce „Uwagi" zamieszczono zamiast wstrzymanej informacji wiadomość z ostatniej chwili, że gen. Józef Haller powołany został na szefa armii ochotniczej a Ignacy Jan Paderewski na delegata Polski na konferencję pokojową. Informacja skomentowana została trzema zdaniami: „W dzisiejszej chwili nominacja Paderewskiego oznacza zasadniczą zmianę w zakresie naszej polityki zagranicznej. Paderewski jako delegat Polski na konferencję pokojową to usunięcie wszelkich znaków zapytania ze stosunku Polski do zachodniej koalicji. I pierwszy krok ku naprawie".

Po południu tego dnia gazeciarze rozbiegli się po mieście z gazetą „Res Publica". Przez tydzień poranne i wieczorne wydania miały różne tytuły, codziennie inne.

Do Pana Redaktora Gazety „Rzeczpospolita"

Komunikuję Panu następujące rozporządzenie Pana Komisarza Rządu z dnia dzisiejszego:

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Publicystyka
Marius Dragomir: Wszyscy wrogowie Viktora Orbána
Publicystyka
Kazimierz Groblewski: Sztaby wyborcze przed dylematem, czy już spuszczać bomby na rywali
Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne