Maciej Kledzik

Stuła na barykadzie

Kronikarze Powstania Warszawskiego piszą o o żołnierzach, łączniczkach, dowódcach, jeńcach, ludności cywilnej... W schronach, sztabach i kapliczkach trwało razem z powstańcami ponad 150 księży.

"Rzeczpospolita" pisała. 1995: Spoliczkowany Fikus

Do wyznań bardzo osobistych skłoniły redaktora naczelnego wydarzenia, jakie miały miejsce w jednej z gmin w Kieleckiem.

"Rzeczpospolita" pisała. 1995: Rybiński o głupocie

Maciej Rybiński, zmuszony do emigracji w stanie wojennym, po okresie spędzonym nad Tamizą przeniósł się nad Ren. Na początku lat dziewięćdziesiątych pisał stamtąd korespondencje do „Rzeczpospolitej".

Do zobaczenia

Czas zakończyć przygodę z wydawcami, redaktorami i czytelnikami „Rzeczpospolitych" od Lwowa w 1909 roku po Warszawę w 2013 roku.

„Rzeczpospolita” pisała. 2011: Hitler, Breżniew i Obama

Andrzej Łapicki przypomniał (4 czerwca) polityków i przywódców, których, razem z innymi warszawiakami, witał na ulicach Warszawy.

„Rzeczpospolita” pisała. 2002: Żmija na łonie „Rz”

Maciej Łukasiewicz pojechał do Brugii reprezentować swoją gazetę na kongresie WAN, organizacji zrzeszającej wydawców i redaktorów kilkunastu tysięcy gazet ze wszystkich kontynentów.

„Rzeczpospolita” pisała. 1910: Lwów stolicą Ukrainy

W czerwcowym numerze „Rzeczpospolitej” zaniepokojony redaktor pisał: „Od pewnego czasu agitacja ruska zwróciła swe oczy na Lwów, który sobie upatrzono na stolicę przyszłego państwa ruskiego, na przyszłe ognisko ruchu umysłowego, ekonomicznego, finansowego, politycznego przyszłej Rusi-Ukrainy”.

"Rzeczpospolita" pisała. 1995: Pożegnanie Anody

Maciej Rosalak uczestniczył 26 maja w mszy świętej w katedrze polowej i pogrzebie ekshumowanych szczątków por. Jana Rodowicza „Anody”, najdzielniejszego z dzielnych, jak o nim powiedział w homilii biskup polowy.

"Rzeczpospolita" pisała. 1920: Polska ostoją reakcji

Poznańska „Rzeczpospolita” w numerze z 29 maja opublikowała oświadczenie 37 pisarzy uczestniczących w pierwszym Zjeździe Literatów Polskich.

"Rzeczpospolita" pisała. 2003: Kto jest Europejczykiem?

Maciej Rybiński w felietonie „Nieustanny marsz do Europy” (26 maja) przeanalizował i udowodnił, że wszyscy, którzy urodzili się w Europie byli Europejczykami w cywilizacji greckiej, rzymskiej, chrześcijańskiej. Z definicji.