Reklama
Rozwiń

Ustrzec się błędów poprzedników

Wszystkie sondaże wskazują na to, że po tych wyborach nastąpi głęboka zmiana. Być może władzę obejmie obecna opozycja, ale może też powstać gabinet z udziałem partii dziś rządzących. Niezależnie od tego trudno sobie wyobrazić, że utrzyma się aktualny układ władzy.

Publikacja: 22.10.2015 22:12

Dominik Zdort

Dominik Zdort

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Nowych rządzących, niezależnie od tego, kim będą, warto już teraz przestrzec, aby nie popełniali błędów swoich poprzedników: zarówno tych z ostatnich dwóch kadencji, jak i wcześniejszych. Niedzielni zwycięzcy powinni przypomnieć sobie, jak łatwo władzę stracić, a jak trudno ją odzyskać. Dlatego najgorszym rozwiązaniem byłby powyborczy tryumfalizm. Wszelkie rewolucyjne posunięcia powodują dezorganizację urzędów i instytucji. A szukanie kozłów ofiarnych może prowadzić tylko do dalszego zaostrzania wojny polsko-polskiej. Wyniki badań opinii publicznej pokazują, ze Polacy chcą zmian, ale rządzący powinni wiedzieć, że zmiany w państwie, a szczególnie w sferze gospodarczej – jeśli są niezbędne – powinny zachodzić stopniowo i być przemyślane.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska prosi się o polityczny Ku Klux Klan i samozwańcze rasistowskie ZOMO
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Nastroje po wyborach, czyli samospełniająca się przepowiednia
Publicystyka
Marek Migalski: Jak prezydent niszczy państwo – cudy nad urną i rosyjskie boty